Зимові шини та сезонна відповідальність водіїв

15
Лис
2021

Зміна автомобільних шин по сезону – одне з найбільш дискусійних питань серед автомобілістів. Як не дивно, але велика кількість водіїв вважають, що зміна шин це просто змова шиновиробників і всі автомобільні шини одинакові. Такі водії переконані, що літня гума добре справиться зимою, зисова – влітку. Ну, або як альтернатива – всесезонка.

Особисто я є адептом сезонності шин і завжди стараюся вчасно перейти на автогуму по сезону, що й зробив декілька тижнів назад, перезувши автомобіль в зимове взуття. Що й вам рекомендую, якщо ще не встигли. До того ж, синоптики передали, що уже на цьому тижні термометри опустяться до мінус 11.

Зазвичай, для того щоб заставити людину щось зробити, потрібно просто ввести відповідальність за незроблення такого. Яскравий приклад з вакцинацією, коли невакцинованому від covid 19 суттєво обмежили життєдіяльність і черги в центрах вакцинації стали величезними.

Відкрию секрет, на цих вихідних пройшов у два дуже великі торгові центри по водійському посвідченню (1. Вакцинований, сертифікат маю, 2. Це до того як контролюють вакцинацію. Сумно).

А як щодо відповідальності за рух на несезонних шинах?

Прямого обов’язку, який би ми чітко і однозначно розуміли, Правила дорожнього руху не передбачають. Нема чіткого правила, нема адміністративної відповідальності за порушення правила.

Однак, не все так просто і однозначно. Відсутня адміністративна відповідальність.

Згідно ст. 286 Кримінального кодексу України, якщо порушення вимог правил безпеки дорожнього руху призведе до травмування потерпілих або потерпілі загинуть, водію може загрожувати кримінальне покарання до десяти років позбавлення волі.

Як я уже зазначив вище, прямої норми, яка зобов’язує водія змінювати шини автомобіля по сезону у ПДР нема. Однак, п. 31.1 ПДР передбачає, що технічний стан транспортних засобів та їх обладнання повинні відповідати 1) вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, а також 2) правил технічної експлуатації, інструкцій підприємств-виробників та іншої нормативно-технічної документації.

Одним із стандартів безпеки дорожнього руху є Правила технічної експлуатації коліс та пневматичних шин колісних транспортних засобів категорій L, M, N, O та спеціальних машин, виконаних на їх шасі.

Згідно п. 20 розділу 5 цих Правил, у зимовий сезон на транспортному засобі категорій L, М1, М2 застосовуються зимові або усесезонні шини (згідно Постанови КМ України Про єдині вимоги до конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, що експлуатуються, до колісних засобів категорії М належать самохідні колісні засоби, що мають не менш як чотири колеса та призначені для перевезення пасажирів (легкові автомобілі, автобуси).

Отже, як бачимо правила безпеки дорожнього руху все ж передбачають прямий обов’язок використовувати автомобільні шини за сезоном. Якщо в результаті використання водієм автомобільних шин не по сезону буде вчинений злочин, передбачений ст. 286 КК, водій має усі шанси понести кримінальну відповідальність.

Рекомендую ще ознайомитися з інструкціями по використанню ваших транспортних засобів. Впевнений, там ви також знайдете інформацію про необхідність використовувати сезонні шини.

Наприклад, в Інструкції з експлуатації автомобіля Skoda Superb, коротко зазначається, що зимові шини покращують ходові якості автомобіля в зимову погоду, а також, що для забезпечення оптимальних ходових якостей потрібно використовувати зимові шини з мінімальною висотою протектора 4 мм. на всіх чотирьох колесах.

Інструкція до автомобіля (яку практично ніхто ніколи не читає, як і до інших приладів), також є обов‘язковою до застосування.

Ну і не забувайте про договори страхування. Страхові компанії собі не вороги, тому прописують у правилах страхування найбільш безпечні умови керування автомобілем для можливості в майбутньому отримати страхове відшкодування. В тому числі прописуються правила використання автомобільних шин по сезону.

Виїзд адвоката на місце ДТП
Справи про повернення водійських прав
Кримінальні справи ДТП (ст. 286 КК)

Юридична консультація адвоката по ДТП, ✔ виїзд адвоката на місце ДТП, ✔ розслідування ДТП, ✔ підготовка документів в поліцію, в суд, позовна заява, апеляційна скарга, касаційна скарга ✔ захист у кримінальному провадженні по ст. 286 КК (ДТП з потерпілими), ✔ участь у слідчих діях (огляд місця ДТП, допит, обшук, обрання запобіжного заходу, слідчий експеримент, експертиза по ДТП тощо), ✔ справи про повернення водійських прав, ✔ справи про стягнення матеріальної і моральної шкоди та ін.

Адвокат по кримінальних справах Богдан Глядик

Телефонуйте: 067 157-24-14 (після 20.00 – Viber, WhatsApp, Telegram), 093 602-83-47

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал

Використання матеріалів з сайту GLYADYK.COM.UA для використання в публікаціях дозволяється лише за наявності прямого активного посилання на джерело