Пішохода затримали за ДТП з велосипедом

16
Чер
2021

Вчора у Києві відбулася, безумовно, трагедія, загинув перш за все громадянин України, і наскільки я розумію, корисний для країни громадянин. Молодий лікар-травматолог, який рухався на велосипеді, загинув.

Підозрюю, що про вчорашню подію на столичній об’їзній дорозі за участю велосипедиста і нетверезого пішохода чули всі. Те, що відомо із соціальних мереж, ЗМІ: велосипедист рухався тротуаром, назустріч йшов нетверезий пішохід, якого чи то занесло, чи то який змінив напрям руху, в результаті чого велосипедист опинився на проїжджій частині і загинув.

Сьогодні стало відомо, що пішохода затримано в порядку, передбаченому ст. 208 КПК України і суд навіть обрав йому запобіжний захід – цілодобовий домашній арешт. Дії пішохода, наскільки зрозуміло, кваліфіковано за ст. 291 Кримінального кодексу України (Порушення чинних на транспорті правил, що убезпечують рух, а також нормативно-правових актів, норм і правил виготовлення, переобладнання, ремонту транспортних засобів, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, передбачає кримінальне покарання: штраф від 34 тис. до 85 тис. грн. або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до п’яти років, або позбавлення волі на строк до п’яти років).

Почнемо з того, що Правила дорожнього руху чітко і однозначно забороняють велосипедистам рухатися по тротуару (п. 6.6 “В” ПДР). Тобто, фактично велосипедиста на тротуарі не повинно було бути. Разом з цим, сьогодні багато журналістів запитувало як так, якщо велосипедист порушив, за що затримали пішохода. Справа в тому, що порушення ПДР одним учасником руху не звільняє від відповідальності іншого учасника руху за свої порушення ПДР та за наслідки, які настали в результаті такого порушення.

Якщо відверто, я вважаю (виходячи з тієї інформації, яка є в загальному доступі, у т.ч. й з того нечіткого відео, яке є в мережі), що в цій справі дії і рішення правоохоронців вмотивовані якоюсь “політичною доцільністю, а не вимогами кримінального закону. Мені не зрозуміло, які саме вимоги ПДР порушив пішохід (на тротуарі), які призвели до жахливого наслідку (я б ще якось погодився з іншою кваліфікацією, однак щодо ст. 291 КК у мене є багато питань і не зрозуміло жодної відповіді).

Вважаю, що в даному випадку (з врахуванням загальнодоступної інформації) у діях пішохода відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ст. 291 Кримінального кодексу України.

Я уже давно говорю про те, що оскільки велосипедисти (як і користувачі дрібного електротранспорту) беруть участь в дорожньому русі на рівні з автомобілями, вважаю, що повинен бути механізм допуску велосипедистів до участі в дорожньому русі. Повинне бути посвідчення велосипедиста. Його повинні видавати безкоштовно (в країні у смартфоні, таке посвідчення повинно обов’язково бути у смартфоні), однак для його отримання велосипедист обов’язково повинен підтвердити знання вимог правил дорожнього руху.

Якби не прикро було від вчорашньої трагедії, але її не було б, якщо б велосипедист здійснював рух з дотриманням вимог ПДР. Чим кращий велосипедист, який рухається тротуаром, від водія автомобіля, який рухається тротуаром?

P.S. І на останок. Велосипедист-травматолог рухався без шолома. Звичайно не гарантія, однак, напевно був би шанс на життя, якби велосипедист, який напевно не одноразово бачив травми, все ж скористався шоломом. Нехтування елементарними правилами безпеки (в усіх сферах, галузях), призводить до негативних наслідків.

Адвокат Богдан Глядик

Виїзд адвоката на місце ДТП
Адміністративні ДТП (ст. 124 КУпАП)
Кримінальні справи ДТП (ст. 286 КК)

Юридична консультація адвоката по ДТП, ✔ виїзд адвоката на місце ДТП, ✔ розслідування ДТП, ✔ підготовка документів в поліцію, в суд, позовна заява, апеляційна скарга, касаційна скарга ✔ захист у кримінальному провадженні по ст. 286 КК (ДТП з потерпілими), ✔ участь у слідчих діях (огляд місця ДТП, допит, обшук, обрання запобіжного заходу, слідчий експеримент, експертиза по ДТП тощо), ✔ справи про повернення водійських прав, ✔ справи про стягнення матеріальної і моральної шкоди та ін.

Телефонуйте: 067 157-24-14 (після 20.00 – Viber, WhatsApp, Telegram), 093 602-83-47

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал