Водій пропонував патрульному хабар чи поліцейська провокація

30
Кві
2021

Тривале оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення патрульними поліцейськими може містити ознаки провокації водія до пропозиції неправомірної вигоди.

Водія зупинили за порушення ПДР, але на лаві підсудних він опинився через те, що його обвинуватили у пропозиції неправомірної вигоди поліцейському. Як вбачається із обвинувального акту, водій вирішив запропонувати поліцейському 100 доларів США, щоб не сплачувати штраф в розмірі 510 грн.

Спочатку водія зупинили за те, що в темну пору доби він рухався з неувімкненим ближнім світлом фар. Пізніше виявилося, що водій керував транспортним засобом без водійського посвідчення, оскільки право керувати транспортними засобами він ніколи не отримував. За таке правопорушення передбачена адміністративна відповідальність у виді штрафу, який станом на 2019 рік (саме тоді відбувалися події) складав 510 грн. (ст. 126 КУпАП).

Однак, як стверджували патрульні поліцейські, водій вирішив домовитися і запропонував хабар в розмірі 100 доларів США. Після такої пропозиції, патрульні викликали на місце події слідчо-оперативну групу для оформлення обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України. Пізніше обвинувальний акт по цій справі був відправлений до суду.

В ході судового розгляду матеріалів кримінального провадження, суд, дослідивши докази в судовому засіданні, дійшов висновку, що відносно водія мало місце підбурювання до надання неправомірної вигоди.

Перш за все, встановлено, що патрульні поліцейські здійснили зупинку за межами їх сектору реагування, тобто не у своїй зоні патрулювання. Пояснити чому так вийшло, поліцейські не змогли. Суд також дослідив DVD диск із нібито записами з боді-камер поліцейських. Однак, на диску виявилися лише нарізки файлів, що й підтвердили самі поліцейські. Крім цього, встановлено, що наявні відеофайли не відображають реальної картини подій, фіксують поведінку усіх учасників подій (водія – обвинуваченого, свідків – поліцейських) неповно, без деталізації подій, обстановки.

В ході допиту в суді одного із свідків-поліцейського останні повідомив, що не був свідком того, що водій пропонував неправомірну вигоду, грошових коштів не бачив. Грошові кошти не були вилученні й при затриманні водія, в матеріалах кримінального провадження вони відсутні.

Але найцікавіше попереду. Виявляється, за викривання пропозиції неправомірної вигоди патрульні поліцейські отримують премію. Це підтвердили як самі свідки-поліцейські, так і їх керівництво. Крім цього стороною захисту було надано документи (відповідь на адвокатський запит), які підтверджували виплату премії поліцейським.

Суд також дав оцінку тому факту, що від зупинки водія за порушення ПДР і до оформлення матеріалів про притягнення водія до адміністративної відповідальності за ці порушення пройшов значний час.

В результаті розгляду кримінального провадження, по обвинуваченню особи у пропозиції неправомірної вигоди службовій особі, дослідивши усі надані сторонами докази, суд зробив висновок, що співробітник Патрульної поліції діяв всупереч законодавству, створював умови та провокував водія на неправомірні дії, протягом тривалого часу розглядаючи справу про адміністративне правопорушення. Суд також вважає, що поліцейські були зацікавлені у провокації і фіксації пропозиції неправомірної вигоди, оскільки отримали за це премію.

За наслідками розгляду даного кримінального правопорушення, суд постановив виправдувальний вирок.

Згідно ч. 1 ст. 369 КК України, пропозиція чи обіцянка службовій особі надати їй або третій особі неправомірну вигоду, а так само надання такої вигоди за вчинення чи невчинення службовою особою в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає таку вигоду, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, передбачає кримінальне покарання у виді штрафу в розмірі від 17000 до 68000 грн. або обмеження волі на строк від двох до чотирьох років, або позбавлення волі на той самий строк.

Раніше адвокат по ДТП Богдан Глядик розповідав, що порушивши ПДР, водій може бути невинним у ДТП з потерпілими.

Виїзд адвоката на місце ДТП
Адміністративні ДТП (ст. 124 КУпАП)
Кримінальні справи ДТП (ст. 286 КК)

Юридична консультація адвоката по ДТП, ✔ виїзд адвоката на місце ДТП, ✔ розслідування ДТП, ✔ підготовка документів в поліцію, в суд, позовна заява, апеляційна скарга, касаційна скарга ✔ захист у кримінальному провадженні по ст. 286 КК (ДТП з потерпілими), ✔ участь у слідчих діях (огляд місця ДТП, допит, обшук, обрання запобіжного заходу, слідчий експеримент, експертиза по ДТП тощо), ✔ справи про повернення водійських прав, ✔ справи про стягнення матеріальної і моральної шкоди та ін.

Телефонуйте: 067 157-24-14 (після 20.00 – Viber, WhatsApp, Telegram), 093 602-83-47

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал

Використання матеріалів з сайту GLYADYK.COM.UA для використання в публікаціях дозволяється лише за наявності прямого активного посилання на джерело