Повертати чи не повертати евакуйований автомобіль, якщо з’явився водій

13
Січ
2021

Ви вже напевно чули/бачили, що у Києві на Позняках евакуатор вирішив забрати неправильно припаркований автомобіль разом з дитиною, яка перебувала замкненою в цьому автомобілі. Повз мене ця інформація одразу пройшла мимо. Однак коли друзі-журналісти почали запитувати мою думку з цього питання, довелося шукати інформацію.

В процесі пошуку натрапив на подібну ситуацію, яка трапилася минулорічної зими, коли евакуатор забрав автомобіль з двома дітьми. Тоді Інспекція з паркування пояснила дії свої співробітників тим, що в автомобілі були затоновані вікна і вони не побачили двох дітей в авто. До визволення дітей були залучені патрульні поліцейські, яким довелося наздоганяти евакуатор.

Але той коментар привернув увагу до одного спірного питання в межах евакуації.

Детальніше про причини евакуації читайте ТУТ.

Перш за все наголошу, що тимчасове затримання транспортного засобу шляхом доставлення авто на спеціальний майданчик (евакуація) це не санкція за порушення правил зупинки чи стоянки, а спосіб усунути перешкоду чи небезпеку, яку створює автомобіль, який неправильно припаркований.

Кодекс про адміністративні правопорушення містить спеціальні норми, які присвячені евакуації (ст.ст. 265-2, 265-4 КУпАП). В Кодексі чітко визначено, що евакуація авто дозволяється, якщо розміщення транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху. Тобто, для того щоб можна було затримати автомобіль повинно співпасти дві обов’язкові умови: 1) автомобіль припаркований з порушенням правил зупинки і стоянки і, одночасно, 2) автомобіль створює перешкоду чи небезпеку дорожньому руху.

Виключення становить евакуація автомобіля, який припаркований на місцях, призначених для паркування водіїв з інвалідністю, якщо водій не має права там паркуватися і, якщо автомобіль з двигуном внутрішнього згоряння припаркований на місцях, призначених для паркування автомобілів з електродвигуном. В такому випадку, розміщення ТЗ не обов’язково повинно створювати небезпеку чи перешкоду для руху.

Разом з цим, якщо співпадають обставини, зазначені вище для евакуації авто, але на місці порушення присутній водій або водій з’явився пізніше, і він може усунути перешкоду чи небезпеку, яку створює його автомобіль, тимчасове затримання не відбувається.

І от саме в цьому моменті виникає багато суперечок між автовласниками і інспекторами з паркування, водіями евакуатора.

Якщо водій присутній на місці припаркованого автомобіля одразу, зазвичай проблем не виникає. Хоч мені відомі випадки, коли інспектори з паркування чи патрульні поліцейські погрожують евакуацією автовласнику, навіть, якщо він присутній під час виявлення порушення.

Але, якщо автомобіль завантажили на евакуатор і в цей момент з’являється автовласник, або якщо евакуатор починає рух з завантаженим автомобілем, чи повинні в такому випадку автомобіль віддати автовласнику?

Як показує практика, інспектори з паркування, водії евакуаторів вважають, що ні. Натомість водії неправильно припаркованих авто дотримуються протилежної позиції.

Якщо не забувати мету евакуації (усунення перешкоди, а не покарання), тоді автомобіль потрібно повертати. Але в цей момент виникає ще одне питання… А хто буде оплачувати роботу евакуаторів? І я чомусь схиляюся до думки, що саме це й впливає на позицію Інспекції та евакуаторників. Якщо автомобіль буде доставлено на спецстоянку, тоді, для того щоб повернути автомобіль, автовласнику потрібно сплатити вартість послуг евакуатора. Але, якщо автомобіль на майданчик не був доставлений, відповідно водій сплачує тільки штраф за порушення правил зупинки, стоянки.

Однак, відсутність адекватної відповіді на це питання не повинно створювати додаткові незручності автовласникам (навіть попри те, що вони порушили ПДР і таким чином створили незручності іншим). На мою думку, просто потрібно додатково врегулювати питання оплати роботи евакуатора.

(хоч потрібно визнати, що це має певний виховний ефект, який куди кращий, ніж сплачений штраф)

Так от, повертаємося до коментаря Інспекції і ситуації з поверненням авто, яке було завантажено на евакуатор, але ще не було доставлено на майданчик для тимчасового зберігання авто.

В коментарі щодо евакуації авто з двома дітьми, Інспекція зазначила, що “так як водій був на місці, довелося вигрузити і сам автомобіль”. Не забуваємо, що для того щоб визволити дітей з автомобіля, патрульним поліцейським довелося доганяти евакуатор. Тобто евакуатор уже забрав неправильно припаркований автомобіль і віз його на спецмайданчик.

Отже, можемо зробити висновок, що офіційна позиція Інспекції з паркування, що навіть якщо евакуатор уже почав вести евакуйований автомобіль на спецмайданчик, такий автомобіль потрібно повертати автовласнику, якщо він з’явився. І з такою позицією можу погодитися повністю (розумію, що для евакуаторів це зосім не вигідно). Але не зрозуміло тоді чому стільки конфліктів виникає між водіям неправильно припаркованих авто і евакуаторщиками?

У будь якому випадку, водіям потрібно пам’ятати, що за неправильно припаркований автомобіль потрібно буде сплатити штраф, а то й пройти квест по поверненню евакуйованого авто (звичайно ж з додатковими витратами, які значно перевищують розмір штрафу). Одночасно, Інспекції з паркування потрібно ініціювати нормативні зміни щоб врегулювати питання роботи евакуаторів в описаному напрямку.

Виїзд адвоката на місце ДТП
Адміністративні ДТП (ст. 124 КУпАП)
Кримінальні справи ДТП (ст. 286 КК)

Юридична консультація адвоката по ДТП, ✔ виїзд адвоката на місце ДТП, ✔ розслідування ДТП, ✔ підготовка документів в поліцію, в суд, позовна заява, апеляційна скарга, касаційна скарга ✔ захист у кримінальному провадженні по ст. 286 КК (ДТП з потерпілими), ✔ участь у слідчих діях (огляд місця ДТП, допит, обшук, обрання запобіжного заходу, слідчий експеримент, експертиза по ДТП тощо), ✔ справи про повернення водійських прав, ✔ справи про стягнення матеріальної і моральної шкоди та ін.

Телефонуйте: 067 157-24-14 (після 20.00 – Viber, WhatsApp, Telegram), 093 602-83-47

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал

Використання матеріалів з сайту GLYADYK.COM.UA для використання в публікаціях дозволяється лише за наявності прямого активного посилання на джерело