Безпечна швидкість і відповідальність за її перевищення

11
Чер
2020

ДТП з потерпілими - перевищення швидкостіЧерговий, уже четвертий епізод програми Автоправо, яка щовівторка виходить у прямому ефірі на фейсбук сторінці журналу Автоцентр та на Ютуб каналі Першого автомобільного каналу був присвячений швидкості руху транспортних засобів.

Усі випуски програми ви також можете знайти на нашій сторінці у Facebook.com/AutoYrist, на якій також відбувається й пряма трансляція нових випусків. Тому, обов’язково підпишіться, щоб не пропустити багато цікавого.

Основне, на що я, адвокат Богдан Глядик і головний редактор журналу Автоцентр Святослав Матяш звернули увагу – дозволена і безпечна швидкість.

Але зараз, тут я б хотів зупинитися саме на безпечній швидкості, яка далеко не завжди є безпечною.

Правила дорожнього руху визначають безпечну швидкість як швидкість, за якої водій має змогу безпечно керувати транспортним засобом та контролювати його рух у конкретних дорожніх умовах.

Фактично, в залежності від дорожніх умов, обстановки, водій повинен обирати таку швидкість, за якої він зможе, у випадку виникнення небезпеки або перешкоди для його руху або безпечно об’їхати таку небезпеку чи перешкоду, або зупинити транспортний засіб у межах видимості дороги.

Досить часто, максимально дозволена швидкість на конкретній ділянці дороги не завжди буде безпечною (але буває й навпаки, коли безпечна швидкість насправді більша від дозволеної).

Візьмемо для прикладу ділянку дороги, на якій максимально дозволена швидкість руху 50 км/год. При такій швидкості автомобіль проїжджає за одну секунду майже 14 м. При цьому зупинковий шлях (відстань від моменту виникнення для автомобіля перешкоди чи небезпеки до повної зупинки ТЗ) становить приблизно 28 м. (це в середньому, так як на такий показник впливає дуже багато факторів: температура повітря, маса автомобіля, колеса, які використовують на авто, дорожні умови, за яких виникла перешкода чи небезпека (впливає на час реакції водія) тощо).

На цій же ділянці в туман, коли видимість для водія 10-15 м. швидкість 50 км/год. уже буде небезпечна, попри те, що вона нібито дозволена, оскільки на швидкості 50 км/год., водій не встигне зупинити автомобіль у випадку появи з туману небезпеки, наприклад велосипедиста, пішохода, вибоїни на дорозі тощо.

Інший приклад, зима, коли цю ділянку дороги покриває лід. Відповідно зупинковий шлях буде також більшим від звичайного, хоч водій може й розраховувати, що при швидкості 50 км/год. йому необхідно 30 м. для зупинки авто.

На що впливає недотримання безпечної швидкості.

У випадку ДТП з потерпілими (а найчастіше ДТП відбувається саме через перевищення безпечної швидкості руху), якщо слідство збере достатньо доказів того, що водій не дотримався безпечної на конкретній ділянці дороги в конкретних умовах швидкості руху і це стало причиною ДТП, її наслідків, але при дотриманні безпечної швидкості ДТП або наслідків можна було уникнути, тоді водію буде загрожувати кримінальна відповідальність за таку дорожню аварію.

В залежності від наслідків ДТП з потерпілими, Кримінальний кодекс передбачає різне кримінальне покарання: від штрафу до позбавлення волі на строк до 10 років, а також позбавлення водійських прав.

Найм’якша кримінальна відповідальність за ДТП передбачена ч. 1 ст. 286 КК України. Згідно цієї норми кримінального закону порушення правил безпеки дорожнього руху чи експлуатації автомобіля, що призвело до отримання потерпілим травм середньої тяжкості має наслідком притягнення винного до кримінальної відповідальності у виді 1) штрафу від 3400 до 8500 грн., 2) виправних робіт на строк до двох років, 3) арешту на строк до шести місяців, 4) обмеження волі на строк до трьох років. Як додаткове покарання до засудженого може бути застосовано позбавлення права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

Якщо в результаті ДТП потерпілі отримають тяжкі травми, або потерпілий загине (частина друга статті 286 Кримінального кодексу) водію, якого підозрюватимуть у порушенні правил безпеки дорожнього руху, що призвело до такого наслідку загрожуватиме кримінальна відповідальність у виді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років. Також до засудженого можуть застосувати додаткове покарання у виді позбавлення водійських прав на три роки.

Якщо в ДТП загине двоє і більше осіб, кримінальне провадження буде розслідуватися згідно ч. 3 ст. 286 Кримінального кодексу. У випадку доведеності вини водія в порушенні ним вимог правил безпеки дорожнього руху, що призвело до смерті декількох осіб, такому водію буде загрожувати кримінальна відповідальність у виді позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з обов’язковим додатковим покаранням у виді позбавлення права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

Раніше АвтоЮрист розповів все про автоматичну фіксацію порушень ПДР.

Виїзд адвоката на місце ДТП
Адміністративні ДТП (ст. 124 КУпАП)
Кримінальні справи ДТП (ст. 286 КК)

Юридична консультація адвоката по ДТП, ✔ виїзд адвоката на місце ДТП, ✔ підготовка документів в поліцію, в суд, позовна заява, апеляційна скарга, ✔ захист у кримінальному провадженні по ст. 286 КК (ДТП з потерпілими), ✔ участь у слідчих діях (огляд місця ДТП, допит, обшук, обрання запобіжного заходу, слідчий експеримент, експертиза по ДТП тощо), ✔ справи про повернення водійських прав, ✔ оскарження штрафів за порушення ПДР, ✔ справи про стягнення матеріальної і моральної шкоди та ін.

Телефонуйте: 067 157-24-14 (після 20.00 – Viber, WhatsApp, Telegram), 093 602-83-47, 095 120-42-32

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал

Використання матеріалів з сайту GLYADYK.COM.UA для використання в публікаціях дозволяється лише за наявності прямого активного посилання на джерело