Водій несе кримінальну відповідальність, навіть якщо ПДР порушив пішохід

12
Тра
2020

Чергове рішення Верховного Суду, яке чомусь набуває резонансу. Рішення, як на мене, звичайне і нічим не особливе для української правозастосовної практики. Однак у ЗМІ новина про це виходить під гучними заголовками типу “суд заборонив водіям збивати пішоходів”.

Суд сказав, що навіть, якщо пішохід переходить дорогу на забороняючий сигнал світлофора, водій понесе кримінальну відповідальність, якщо здійcнить наїзд на цього пішохода, за умови, що у нього була технічна можливість уникнути такого наїзду. Ще однією обов’язковою умовою відповідальності водія – наслідки, які настають після наїзду: потерпілий повинен отримати середньої тяжкості або тяжкі травми, або загинути.

У конкретній справі, яку розглядав Суд, зроблено висновок: протиправність дій пішоходів не виключає винуватість водія, оскільки внаслідок грубого порушення пішоходами Правил дорожнього руху та незалежно від причин виникнення небезпеки для руху або перешкоди, водій був зобов’язаний виконати вимогу пункту 12.3 Правил дорожнього руху, якщо мав технічну можливість, і негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об’їзду перешкоди.

Минулого року у ЗМІ було поширено інформацію типу “скасували правило, що пішохід завжди правий”. Ми писали про це т.з. “скасування” тут.

Але багато водіїв, не досліджуючи судове рішення уже вирішили, якщо пішохід порушує ПДР, тоді водій не несе відповідальності за наїзд на такого пішохода (це яскраво видно в коментарях у соціальних мережах).

Я уже неодноразово наголошував, що у випадку ДТП з потерпілими (у т.ч. ДТП з наїздом на пішохода) першочергове і головне питання, яке ставить слідчий, який розслідує конкретну справу – чи мав можливість водій уникнути зіткнення (наїзду). Якщо за умови дотримання вимог ПДР, у водія була технічна можливість уникнути зіткнення з іншим транспортним засобом або наїзду на пішохода, а він цього не зробив, такий водій буде притягатися до кримінальної відповідальності (за умови відповідних тяжких наслідків).

Однак, оскільки позиція адвокатів по ДТП, як виявляється, для багатьох водіїв – не аргумент, тому ось ще одне (чергове) рішення Верховного Суду.

Протиправність дій пішоходів не виключає винуватість водія, оскільки внаслідок грубого порушення пішоходами Правил дорожнього руху та незалежно від причин виникнення небезпеки для руху або перешкоди, водій був зобов’язаний виконати вимогу пункту 12.3 Правил дорожнього руху, якщо мав технічну можливість, і негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об’їзду перешкоди.

Розглядаючи конкретну справу, в якій пішохід, порушуючи вимоги ПДР здійснив рух на забороняючий (червоний) сигнал світлофора, ВС зазначив, що той факт, що внаслідок грубого порушення Правил потерпілий (тобто пішохід) створив небезпеку для дорожнього руху, не викликає сумніву. Однак, незалежно від причин виникнення небезпеки для руху або перешкоди, водій зобов’язаний був виконати вимогу пункту 12.3 Правил і негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об’їзду перешкоди.

Фактично, на досудовому розслідуванні, слідчий встановлює чи була у водія можливість уникнути наїзду на пішохода. Якщо слідством буде зібрано достатньо доказів, що водій, дотримуючись вимог ПДР мав можливість уникнути наїзду на пішохода, але не зробив цього, водію загрожує кримінальне покарання, в залежності від наслідків ДТП.

Згідно ст. 286 Кримінального кодексу порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспортного засобу передбачає кримінальну відповідальність: 1) якщо потерпілий отримав середньої тяжкості ушкодження – обмеження волі до трьох років, з можливим позбавленням права керувати транспортними засобами на три роки; 2) якщо потерпілий отримав тяжкі травми або загинув – від 3 до 8 років позбавлення волі, також можливе позбавлення водійських прав до 3 років; 3) якщо загинуло декілька потерпілих – від 5 до 10 років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами до 3 років.

Раніше адвокат по ДТП Богдан Глядик розповідав про те, на що впливає швидкість при розслідуванні ДТП з пішоходом.

Виїзд адвоката на місце ДТП
Адміністративні ДТП (ст. 124 КУпАП)
Кримінальні справи ДТП (ст. 286 КК)

Юридична консультація адвоката по ДТП, ✔ виїзд адвоката на місце ДТП, ✔ підготовка документів в поліцію, в суд, позовна заява, апеляційна скарга, ✔ захист у кримінальному провадженні по ст. 286 КК (ДТП з потерпілими), ✔ участь у слідчих діях (огляд місця ДТП, допит, обшук, обрання запобіжного заходу, слідчий експеримент, експертиза по ДТП тощо), ✔ справи про повернення водійських прав, ✔ оскарження штрафів за порушення ПДР, ✔ справи про стягнення матеріальної і моральної шкоди та ін.

Телефонуйте: 067 157-24-14 (після 20.00 – Viber, WhatsApp, Telegram), 093 602-83-47

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал

Використання матеріалів з сайту GLYADYK.COM.UA для використання в публікаціях дозволяється лише за наявності прямого активного посилання на джерело