COVID-19 і власний транспорт – чи будуть штрафи

6
Кві
2020

оскарження штрафів карантинКарантинні обмеження, пов’язані з розповсюдженням коронавірусної інфекції COVID-19 зачіпають усіх нас без винятку. Основне, на що усі точно звернули увагу, так це на суттєве обмеження вільного руху.

Кабінет Міністрів заборонив до 24 квітня 2020 року (підозрюю, що ця дата буде посунута, тому уважно слідкуйте за новинами, а також підпишіться на нас в соціальних мережах (Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал), адже ми точно повідомимо про будь які зміни в карантинних обмеженнях):

– перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту (распіратори, захисні маски тощо);
– переміщення групою осіб у кількості більше ніж дві особи, за виключенням службової необхідності, а також у випадку супроводу дітей, які не досягли 14 річного віку. До речі, дітям, які не досягли 14 років, без супроводу батьків перебування у громадських місцях забороняється.
– відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою та в разі службової необхідності;
– регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення автотранспортом.

З повним переліком обмежень можна ознайомитися тут – Постанова КМ 02 квітня 2020 року

Але, думаю, що автомобілістів цікавить чи є, і якщо є, тоді які обмеження на пересування автомобільним транспортом.

Уряд заборонив пасажирські перевезення автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, зокрема пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі. Однак, щодо перевезень саме автомобільним транспортом є й винятки.

Зокрема, перевезення дозволені власним легковим автомобілем. І будь яких уточнень щодо кількості чи частоти таких перевезень урядове рішення не містить.

Закон України «Про автомобільний транспорт» визначає легковий автомобіль як автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев’ять з місцем водія включно.

Тобто, якщо у вас саме легковий автомобіль, за рішенням Уряду, ви можете спокійно рухатися ним по Україні як мінімум.

Скільки людей може одночасно перебувати в автомобілі?

Забороняється «переміщення групою осіб у кількості більше ніж дві особи». Законодавче визначення поняття «переміщення» відсутнє. Формально, рух транспортного засобу це також переміщення. Тому, виходячи із урядового рішення, під час руху в автомобілі повинно бути не більше як дві особи, за виключенням службової необхідності або супроводу дітей.

Чи потрібно в автомобілі перебувати у захисній масці, адже карантинні обмеження передбачають заборону перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту?

Відповідь на це питання, одночасно дасть відповідь й на інше: а що ж таке «громадське місце»?

Українське законодавство містить лише одне визначення поняття «громадське місце». Згідно Закону «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», громадське місце – це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони.

Однак, орган місцевого самоврядування має право розширювати і конкретизувати перелік громадських місць.

Так, Розпорядженням керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації КМДА від 04 квітня 2020 року (Розпорядження тут), зокрема до громадських місць віднесено:

території загального користування (парки, рекреаційні зони, сади, сквери, майданчики; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; підземні переходи; пляжі; кладовища; інші території загального користування).
транспорт (у т.ч. який працює у режимі регулярних спеціальних перевезень), зупинки громадського транспорту;
прибудинкові території; території будівель і споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

Отже, як бачимо, київська міська влада до громадських місць відносить і транспорт. Проблема в тому, що чіткого законодавчого визначення поняття «транспорт» не має. Відсутнє таке визначення навіть в Законі «Про транспорт».

Однак, Закон «Про транспорт» визначає, що до складу автомобільного транспорту входять підприємства автомобільного транспорту, що здійснюють перевезення пасажирів, вантажів, багажу, пошти, авторемонтні і шиноремонтні підприємства, рухомий склад автомобільного транспорту, транспортно-експедиційні підприємства, а також автовокзали і автостанції, навчальні заклади, ремонтно-будівельні організації та соціально-побутові заклади, інші підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.

Таким чином, хоч і дуже-дуже скрипучо, але навіть власний легковий автомобіль патрульні поліцейські (у м. Києві) можуть віднести до громадського місця і притягнути водія і пасажирів до відповідальності за порушення карантинних заходів.

Фактично, окрім рішень Кабміну, для розуміння правил карантину, за порушення яких будуть притягати до відповідальності, потрібно ще й вивчати рішення ОМС.

Виникає надзвичайно багато питань щодо конституційності рішень, прийнятих для боротьби з розповсюдженням COVID-19. Не менше питань і щодо правової визначеності усіх цих рішень.

Так, Конституційний Суд України неодноразово звертав увагу, що «одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлених такими обмеженнями».

Тобто, навіть якщо держава хоче якось обмежити права і свободи своїх громадян, прийняті нею рішення повинні бути чітко зрозумілі тим, на кого вони спрямовані. Усі повинні чітко розуміти, що від них хочуть.

Чи можемо ми чітко розуміти рішення, прийняті уповноваженими органами по боротьбі з розповсюдженням COVID-19? Чи можна однозначно трактувати норми таких рішень? На моє переконання – ні. Це, у свою чергу, унеможливлює притягнення «порушників» цих рішень до відповідальності.

Переконаний, що уже найближчим часом ми дізнаємося про те, що хтось оскаржує такі карантинні рішення. Не виключено, що колись такі рішення й будуть скасовані (визнані неконституційними). Але коли це буде? Напевно вже після того як всі забудуть про карантин. А до того часу «порушників» будуть оформляти по ст. 44-3 КУпАП (в кращому випадку).

Єдина порада, з врахуванням цієї нормотворчої вакханалії, постарайтеся навіть в автомобілі не їздити більше як по двоє і користуйтеся масками… навіть в автомобілі (розумію, що в більшості випадків це безглуздо).

По протоколах, які будуть складатися відносно «порушників» потрібно буде захищатися в суді.

До речі! Протокол, який складає патрульний поліцейський відносно порушника – це ще не штраф в 17 тис. грн. Штраф може накласти тільки суд, який буде розглядати такі справи.

Згідно ст. 44-3 КУпАП, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, тягне за собою накладення штрафу на громадян від 17000 до 34000 грн. і на посадових осіб – від 34000 до 170000 грн.

P.S. Як громадянин, я швидше підтримую обмеження, які встановлюють у зв’язку із боротьбою з поширенням COVID-19 і не вважаю великою проблемою заборону «шастати» (тут напевно потрібно зробити посилання на автора цього крилатого вже слова – Віталій Кличко) по лісах і парках в цей час.

Але, я вперто переконаний, що особу можна притягнути до будь якої відповідальності виключно у випадках, чітко передбачених законом.

Оскаржуємо штрафи 😊 – т. 067 157-24-14 (Viber, WhatsApp, Telegram)

Раніше АвтоЮрист розповідав про європротокол під час карантину.

Виїзд адвоката на місце ДТП
Адміністративні ДТП (ст. 124 КУпАП)
Кримінальні справи ДТП (ст. 286 КК)

Юридична консультація адвоката по ДТП, ✔ виїзд адвоката на місце ДТП, ✔ підготовка документів в поліцію, в суд, позовна заява, апеляційна скарга, ✔ захист у кримінальному провадженні по ст. 286 КК (ДТП з потерпілими), ✔ участь у слідчих діях (огляд місця ДТП, допит, обшук, обрання запобіжного заходу, слідчий експеримент, експертиза по ДТП тощо), ✔ справи про повернення водійських прав, ✔ оскарження штрафів за порушення ПДР, ✔ справи про стягнення матеріальної і моральної шкоди та ін.

Телефонуйте: 067 157-24-14 (після 20.00 – Viber, WhatsApp, Telegram), 093 602-83-47, 095 120-42-32

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал

Використання матеріалів з сайту GLYADYK.COM.UA для використання в публікаціях дозволяється лише за наявності прямого активного посилання на джерело