Правова допомога адвоката – конституційна гарантія. Рішення Верховного Суду

24
Лют
2020

Судова практика у справах про адміністративні правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху не завжди одностайна. Випадки, коли б усі три судові інстанції погоджувалися з якоюсь однією позицією не такі вже й часті.

Однак не у випадку з гарантованим Конституцією правом на правову допомогу. Накладений на водія штраф за порушення ПДР скасували усі три судові інстанції (районний суд, апеляційний суд і Верховний Суд) через ігнорування поліцейським, який здійснював розгляд справи про притягнення водія до відповідальності, права водія на правову допомогу.

Стаття 59 Конституції України гарантує кожному право на професійну правничу допомогу. Таке право передбачає й Кодекс про адміністративні правопорушення (ст. 268 КУпАП): особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката.

Коли водія зупинили за порушення Правил дорожнього руху та почали притягати до адміністративної відповідальності за відповідне порушення, водій вирішив скористатися своїм конституційним правом на правову допомогу адвоката, про що було заявлено письмове клопотання.

Однак, як зазначено в судових рішеннях, інспектор патрульної поліції не вжив жодних дій щодо надання водію можливості реалізувати своє право на отримання правової допомоги.

В результаті усі судові інстанції, у т.ч. Касаційний адміністративний суд Верховного Суду зазначили, що такими діями інспектор порушив права особи, яка притягалася до адміністративної відповідальності, тому і порушено порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, що є підставою для скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Фактично, суди не розбиралися у тому чи було вчинено водієм якесь адміністративне правопорушення. В даній конкретній справі судами було реалізовано основні конституційні норми, які передбачають, що права і свободи людини є найвищою соціальною цінністю і гарантуються державою. Крім цього, особа може бути притягнутою до будь якої відповідальності лише у чітко встановленому порядку.

Позбавлення особи можливості скористатися правовою допомогою, навіть у малозначній справі, призвело до скасування рішення посадової особи (поліцейського) про притягнення особи до відповідальності.

Раніше АвтоЮрист розповідав про нові штрафи за порушення ПДР у 2020 році.

Виїзд адвоката на місце ДТП
Справи про повернення водійських прав
Кримінальні справи ДТП (ст. 286 КК)

Юридична консультація адвоката по ДТП, ✔ виїзд адвоката на місце ДТП, ✔ підготовка документів в поліцію, в суд, позовна заява, апеляційна скарга, ✔ захист у кримінальному провадженні по ст. 286 КК (ДТП з потерпілими), ✔ участь у слідчих діях (огляд місця ДТП, допит, обшук, обрання запобіжного заходу, слідчий експеримент, експертиза по ДТП тощо), ✔ справи про повернення водійських прав, ✔ оскарження штрафів за порушення ПДР, ✔ справи про стягнення матеріальної і моральної шкоди та ін.

Телефонуйте: 067 157-24-14 (після 20.00 – Viber, WhatsApp, Telegram), 093 602-83-47, 095 120-42-32

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал