Верховний Суд заборонив поліцейським вимагати документи у водіїв

26
Бер
2019

Відмова надати поліцейському документи, які підтверджують право керувати транспортними засобами передбачає адміністративну відповідальність. Однак, Верховний Суд зазначив, що такий обов’язок не є абсолютним.

Як встановлено, патрульний поліцейський зупинив транспортний засіб за порушення водієм вимог ПДР. Під час спілкування правоохоронця і водія, останній відмовився надати документи, які підтверджують правомірність керування транспортним засобом. Як наслідок правоохоронець виніс постанову про притягнення водія до адміністративної відповідальності згідно частини 1 ст. 126 КУпАП (керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред’явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів).

Водій таке рішення оскаржив. Справа дійшла до Касаційного адміністративного суду ВС.

За результатом розгляду цієї справи суд відмовив Патрульній поліції, яка подавала скаргу та залишив в силі рішення апеляційної інстанції, яка скасувала постанову про накладення на водія штрафу за ненадання документів.

Закон про національну поліцію передбачає вичерпний перелік підстав для зупинки транспортного засобу та перевірки поліцейськими документів у водіїв.

В законі зокрема зазначено, що поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення (одна із вичерпного переліку підстав).

Верховний Суд зазначив, що поліцейським належним чином не задокументовано та не доведено належними і допустимими доказами факту порушення водієм ПДР України.

Враховуючи наведене, висновки апеляційного суду про неправомірність вимоги посадової особи поліції до водія про пред’явлення документів в т.ч. реєстраційного документу на транспортний засіб є обґрунтованими.

Фактично, Суд вказав, що вимагати пред’явлення документів можна у випадку, якщо водій притягається до відповідальності за вчинення іншого порушення вимог ПДР.

Певну аналогію можна провести з притягненням водіїв до відповідальності за ненадання полісу обов’язкового страхування відповідальності автовласників.

Адвокат по ДТП
Повернення водійських прав
Кримінальні справи по ДТП

Юридична консультація адвоката по ДТП, виїзд адвоката на місце ДТП, підготовка документів в поліцію, в суд, захист у кримінальному провадженні, участь у слідчих діях (огляд місця ДТП, допит, обшук, обрання міри запобіжного заходу, слідчий експеримент, експертиза по ДТП тощо), справи про позбавлення водійських прав та ін.

Телефонуйте: 067 157-24-14 (після 20.00 – Viber, WhatsApp, Telegram), 093 602-83-47

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook.com/AutoYrist, Instagram.com/AutoYrist і канал YouTube.com/BogdanGlyadyk.

Адвокат по кримінальних справахhliadyk.com