Чи є відповідальність за несезонні шини?

14
Лис
2018

Сьогодні (14 листопада 2018 року) до обіду в поліції зафіксували 294 повідомлення про ДТП. Про це повідомили в прес-службі патрульної поліції. Причиною масових аварій у столиці став «раптовий» сніг (про який синоптики попереджали уже тиждень (хоч погоджуся, що прогноз погоди – не точна наука).

Більшість дорожніх аварій відбулися через невідповідність автомобільного «взуття» сезону. Однією з причин легковажного ставлення до зміни шин по сезону можна пояснити відсутністю прямого обов’язку заміни у ПДР. Відсутній обов’язок, відсутня й відповідальність… адміністративна.

Однак я, адвокат Богдан Глядик, як завжди 😊, зверну увагу на можливу кримінальну відповідальність за несезонні шини.

Кримінальний кодекс передбачає кримінальну відповідальність, згідно ст. 286, якщо порушення вимог правил безпеки дорожнього руху призведе до травмування потерпілих або потерпілі загинуть.

Як я уже зазначив вище, прямої норми, яка зобов’язує водія змінювати шини автомобіля по сезону у ПДР нема. Однак, п. 31.1 ПДР передбачає, що технічний стан транспортних засобів та їх обладнання повинні відповідати вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, а також правил технічної експлуатації, інструкцій підприємств-виробників та іншої нормативно-технічної документації.

Одним із стандартів безпеки дорожнього руху є Правила технічної експлуатації коліс та пневматичних шин колісних транспортних засобів категорій L, M, N, O та спеціальних машин, виконаних на їх шасі.

Згідно п. 20 розділу 5 цих Правил, у зимовий сезон на транспортному засобі категорій L, М1, М2 застосовуються зимові або усесезонні шини (згідно Постанови КМ України Про єдині вимоги до конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, що експлуатуються, до колісних засобів категорії М належать самохідні колісні засоби, що мають не менш як чотири колеса та призначені для перевезення пасажирів (легкові автомобілі, автобуси).

Отже, як бачимо правила безпеки дорожнього руху все ж передбачають прямий обов’язок використовувати автомобільні шини за сезоном. Якщо в результаті використання водієм автомобільних шин не по сезону буде вчинений злочин, передбачений ст. 286 КК, водій має усі шанси понести кримінальну відповідальність.

Рекомендую ще ознайомитися з інструкціями по використанню ваших транспортних засобів. Впевнений, там ви також знайдете інформацію про необхідність використовувати сезонні шини.

Нагадаю, що згідно ч. 1 ст. 286 КК, за порушення правил безпеки дорожнього руху, що призвело до отримання потерпілим середньої тяжкості травм, передбачена кримінальна відповідальність у виді обмеження волі до 3 років.

Якщо ж потерпілі отримають тяжкі травми або хтось загине в результаті ДТП, згідно ч. 2 ст. 286 КК, винному загрожуватиме кримінальна відповідальність у виді позбавлення волі строком від 3 до 8 років.

Якщо в ДТП загине більше однієї особи, кримінальний закон (ч. 3 ст. 286 Кримінального кодексу України) передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.

Виїзд адвоката на місце ДТП
Кримінальні справи по ДТП
Адміністративні справи по ДТП

Юридична консультація адвоката по ДТП, виїзд адвоката на місце ДТП, підготовка документів, заяв, скарг, клопотань в поліцію, в суд, захист у кримінальному провадженні, участь у слідчих діях (огляд місця ДТП, допит, обшук, обрання міри запобіжного заходу, експертиза по ДТП тощо), справи про позбавлення водійських прав та ін.

Телефонуйте 067 157-24-14 (після 20.00 до 9.00 та у вихідні – Viber, WhatsApp, Telegram), 095 120-42-32 або 093 602-83-47

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook.com/AutoYrist, Instagram.com/AutoYrist та канал YouTube.com/BogdanGlyadyk

Адвокат по кримінальних справахhliadyk.com