Експертизи при ДТП. Як отримати відповідь на питання

9
Жов
2018

Знову поговоримо про ДТП. Цього разу розглянемо, які основні експертизи проводяться, коли проводиться розслідування ДТП, на які питання можуть бути дані відповіді в результаті проведених досліджень та яке значення може мати експертиза для вирішення справи по ДТП.

Зазначимо, що експертизи можна проводити в межах як справи про адміністративне правопорушення, так і коли розслідуються кримінальні справи по ДТП.

Серед основних експертних досліджень, які проводяться в межах справи по ДТП:

– Автотехнічна;
– Трасологічна;
– Судово-медична;
– Товарознавча.

Коли проводиться автотехнічна експертиза, можна отримати відповіді на питання як відбувалася автопригода (з якою швидкістю, дистанцією рухалися автомобілі, які безпечні показники швидкості, дистанції при конкретній дорожній обстановці), чи відповідали дії учасників ДТП вимогам Правил дорожнього руху (чи мав водій змогу виявити небезпеку, коли це можна було зробити).

Для проведення такої експертизи дані починають збирати ще на місці ДТП при його оформленні. Так, в протокол огляду місця ДТП, наприклад вносять відомості про стан дорожнього покриття, погодні умови. Схема ДТП містить відомості про гальмівний шлях автомобіля (якщо він є), осколки. В поясненнях учасників, свідків, наприклад, вказують швидкість руху автомобілів. Після отримання цієї всієї інформації, експерт може дати відповідь на питання чи в конкретній ситуації водій міг уникнути зіткнення.

Саме тому адвокат по ДТП уже з перших хвилин аварії на місці повинен брати активну участь в оформленні матеріалів: контролювати складання схеми, перевіряти дані, які вносяться в протокол огляду місця, слідкувати за поясненнями водія-свого клієнта, фіксувати наявність або ж відсутність свідків тощо.

Трасологічна експертиза може дати відповіді на питання, який тип автомобіля здійснив наїзд, де місце зіткнення транспортних засобів, як відбувалася ДТП, в якому напрямку рухався автомобіль, яка черговість пошкоджень на  транспортних засобах тощо. І знову, важливо зафіксувати вихідні дані. До таких належать сліди ДТП (гальмівні шляхи, осипи, уламки), пошкодження автомобілів, навіть шини, які були встановлені на автомобілі.

Судово-медична експертиза призначається при ДТП, в яких є постраждалі. Її основним завданням є визначення ступеня тяжкості отриманих в ДТП пошкоджень потерпілими та/або причини смерті. Експерт може встановити положення тіла в момент отримання травми, чи настала смерть в результаті ДТП чи водій автомобіля загинув ще до дорожньої аварії.

Визначення ступеня тяжкості травм, отриманих потерпілими має важливе значення для кваліфікації ДТП. Якщо постраждалий в результаті автопригоди отримав легкі травми, то така справа буде розслідуватися як адміністративне правопорушення. Якщо ж буде встановлено, що потерпілому завдані травми середньої тяжкості або тяжкі, в такому разі буде відкрита кримінальна справа по ДТП, в результаті чого винному загрожуватиме кримінальна відповідальність.

Оцінка шкоди при ДТП здійснюється шляхом проведення чергової експертизи. Мова йде про оцінку тих пошкоджень, які отримали автомобілі в результаті зіткнення. Автотоварознавча експертиза проводиться практично по всіх ДТП, від невеликих, без постраждалих, до тяжких, із травмованими і загиблими. Страхова компанія для того щоб виплатити потерпілому відшкодування визначає суму, яку має виплатити саме завдяки такому дослідженню. Коли водії не погоджуються з тією сумою, яку має намір виплатити страхова компанія, вони залучають експерта для проведення також автотоварознавчого дослідження. Коли потерпілий має намір подати в суд цивільний позов про відшкодування шкоди, завданої в ДТП, він також проводить автотоварознавче дослідження.

Отримання позитивного результату для сторони в справі (або це підозрюваний/обвинувачений (сторона захисту), або потерпілий (сторона обвинувачення), може залежати від результатів проведених експертиз. Результат таких експертиз взаємозалежний від тих даних, які будуть  в тому числі зафіксовані при оформленні пригоди, одразу після ДТП, а також від тих даних, які будуть отримані в результаті проведеного слідства. Важливим для експертизи є й ті питання, які ставитимуться експерту, а також від їх правильного формулювання.

Кваліфікований адвокат по ДТП повинен знати на що звертати увагу з перших хвилин ДТП, коли давати покази і чи давати їх взагалі, які докази отримати, які потрібно не допустити до використання. Адвокат по ДТП може поставити експерту ті питання, відповіді на які дійсно допоможуть його клієнту. І що важливо, досвідчений адвокат по ДТП ніколи не буде ініціювати проведення якоїсь експертизи, наперед не передбачивши її результат.

Раніше АвтоЮрист розповідав про те, що робити учасника автопригоди при ДТП без постраждалих.

Виїзд адвоката на місце ДТП
Кримінальні справи по ДТП
Адміністративні справи по ДТП

Консультація адвоката, виїзд адвоката на місце ДТП, підготовка документів в поліцію, в суд, захист водія в судовому засіданні, участь у слідчих діях, справи про позбавлення водійських прав, стягнення шкоди, завданої в результаті ДТП та ін.

Телефонуйте 067 157-24-14 (після 20.00 – WhatsApp, Telegram) або 093 602-83-47

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook.com/AutoYrist, Instagram.com/AutoYrist та канал YouTube.com/BogdanGlyadyk

Адвокат по кримінальних справахhliadyk.com