Огляд місця ДТП у кримінальному провадженні

2
Жов
2018

Якщо в ДТП є потерпілі, яким завдано травми або потерпілі загинули, така дорожньо-транспортна пригода розслідується за правилами кримінального провадження. На місце такої автопригоди виїжджає слідчо-оперативна група. Слідчі, експерти одразу ж розпочинають фіксацію усієї інформації, яку можна отримати на місці: проводять огляд місця ДТП, транспортного засобу, відбирають пояснення в учасників ДТП, свідків, збирають іншу можливу інформацію, якщо в ДТП є загиблі, проводиться огляд трупа.

Перший та один з найважливіших етапів розслідування справ по ДТП є огляд місця ДТП. Інформація, внесена в протокол огляду місця ДТП прямо впливатиме на кінцевий результат усієї справи, вирок суду.

Для огляду місця ДТП обов’язково залучаються поняті, дані яких заносяться у протокол. Після закінчення слідчої дії, поняті ставлять свої підписи, тим самим засвідчуючи, що зазначене у протоколі відповідає дійсному. Якщо поняті з чимось не погоджуються, вони мають право написати свої зауваження.

Крім понятих брати участь в огляді місця ДТП мають право й учасники аварії, їх адвокати. Брати участь в огляді місця ДТП учаснику, якого ймовірно обвинуватять у вчиненні цієї аварії потрібно, оскільки зафіксовані дані в майбутньому прямо впливатимуть на його долю. Беручи участь у слідчій дії, учасник ДТП може контролювати відповідність зазначених у протоколі даних фактичним. Однак, часто буває так, що одразу після ДТП учасників госпіталізують, якщо вони отримали травми, доставляють у медичний заклад для проходження огляду на стан сп’яніння, що унеможливлює їх участь в огляді місця ДТП. В таких випадках стає в пригоді стає кваліфікована правова допомога адвоката, який займається кримінальними справами.

Досвідчений адвокат по ДТП знає на що звернути увагу слідчих, експертів, понятих, свідків, як проконтролювати достовірність зібраної інформації. Інколи доводиться «заставляти» слідчих вносити необхідну інформацію в протокол. Пізніше дані, зафіксовані в протоколі огляду місця ДТП будуть використовуватися при проведенні судових експертиз, тобто прямо впливатимуть на встановлення вини чи її відсутності в діях когось з учасників дорожньої аварії.

У протоколі фіксуються погодні умови, за яких проводиться огляд місця ДТП. Стан дорожнього покриття, його тип, розміри, інші елементи дорожньої інфраструктури також вносяться у протокол огляду місця ДТП.

Обов’язково потрібно вказати в протоколі наявність або відсутність дорожньої розмітки, її розміри, колір, дорожні знаки. Часто буває так, що «по документах» дорожня розмітка, знаки наявні, а фактично вони відсутні. Дорожня розмітка, знаки регламентують дії водія, тобто вказують як йому діяти на конкретній ділянці дороги. Погодні умови також прямо впливають на поведінку водія.

Також протокол огляду повинен містити інформацію про транспортні засоби: їх розміщення, пошкодження. Оглядається автомобіль також щодо технічної справності. На місці ДТП транспортний засіб оглядається поверхнево, так як пізніше буде проводитися відповідна експертиза (про експертизи при ДТП розповім в наступних публікаціях). Слідчий перевіряє шини, які встановлені на автомобілях (сезонність, зношеність), стан гальмівної системи, приладів освітлення, стан рульового управління тощо.

Якщо експертом буде встановлено, що автомобіль перебував до ДТП у технічно несправному стані, це може стати причиною для повідомлення про підозру водію.

Ще одним обов’язковим елементом огляду місця ДТП є схема місця ДТП. На схемі вказуються максимально точні дані, які дозволяють відтворити розташування транспортних засобів після ДТП. Зокрема зазначається ділянка дороги, де відбулася дорожньо-транспортна пригода, розміри дорожнього полотна, гальмівні сліди, осип уламків, дорожні знаки тощо. Усі дані заносяться з прив’язкою до сталих орієнтирів (наприклад, електроопори, дерева, постійні дорожні знаки тощо) та з зазначенням відстаней до таких орієнтирів.

Під час складання схеми, учасникам ДТП потрібно слідкувати за внесенням необхідної інформації. Варто зазначити, що для водія, якого обвинувачують у вчиненні ДТП і водія, який є потерпілим часто одна і та ж інформація може мати різне значення. Наприклад, розмір гальмівних шляхів може сприяти встановленню моменту виникнення небезпеки для водія транспортного засобу, швидкості, з якою автомобіль рухався. Саме розташування гальмівного шляху, сприятиме встановленню траєкторії руху автомобіля. А отже, збільшення, зменшення на схемі ДТП розміру гальмівного шляху «змінює» швидкість автомобіля, а його розташування – траєкторію руху.

Якщо в ДТП є загиблі, в протокол місця події вносяться й дані огляду трупа: його розташування, одяг, сліди на одязі тощо. Протокол огляду місця події містить інформацію про свідків пригоди.

В цілому, протокол огляду місця ДТП повинен містити максимально можливої інформації, яку повинні встановити слідчі, виїхавши на місце ДТП. Завдання адвоката на цій стадії розслідування кримінального провадження по ДТП – зробити так, щоб занесена в протокол інформація була максимально позитивною для клієнта, простежити, щоб дані не викривлялися проти клієнта.

Варто зазначити, що до водія, якого попередньо обвинувачують в порушенні правил безпеки дорожнього руху, які стали наслідком кримінальної ДТП, упереджене ставлення зі сторони потерпілих, свідків і навіть – слідчих. Покази потерпілих, свідків можуть бути (часто навіть не свідомо) скривленими. Дії правоохоронців також не завжди є об’єктивними та неупередженими.

В такій ситуації, зафіксовані адвокатом дані з місця ДТП будуть сприяти виправданню водія або впливатимуть на міру покарання. Звісно, робота адвоката не припиняється тільки фіксацією інформації на місці ДТП. Більше того, протокол огляду місця ДТП є лише частиною інформації, яка буде, може бути в матеріалах кримінального провадження. Однак і ця інформація може мати суттєве значення, щоб отримати виправдувальний вирок суду.

Раніше адвокат по ДТП Богдан Глядик розповідав, яка кримінальна відповідальність згідно ст. 286 Кримінального кодексу за ДТП з потерпілими.

Виїзд адвоката на місце ДТП
Кримінальні справи по ДТП
Адміністративні справи по ДТП

Юридична консультація адвоката по ДТП, виїзд адвоката на місце ДТП, підготовка документів, заяв, скарг, клопотань в поліцію, в суд, захист у кримінальному провадженні, участь у слідчих діях (огляд місця ДТП, допит, обшук, обрання міри запобіжного заходу, експертиза по ДТП тощо), справи про позбавлення водійських прав та ін.

Телефонуйте 067 157-24-14 (після 20.00 – Viber, WhatsApp, Telegram) або 093 602-83-47

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook.com/AutoYrist, Instagram.com/AutoYrist та канал YouTube.com/BogdanGlyadyk

Адвокат по кримінальних справахhttp://hliadyk.com