Позбавлення водійських прав та їх повернення до і після позбавлення

5
Бер
2018

Таку санкцію як позбавлення водійських прав може застосувати виключно суд. У випадку вчинення водієм правопорушення, за яке передбачена відповідальність у виді позбавлення права керувати транспортними засобами на певний строк, патрульні поліцейські складають протокол про адміністративне правопорушення, тимчасово вилучають у водія водійське посвідчення, а на заміну такому видають тимчасовий дозвіл на право керування транспортними засобами.

Після складання адмінматеріалів про притягнення водія до відповідальності, поліцейські передають їх до суду або за місцем вчинення правопорушення (найчастіше), або за місцем реєстрації водія, якого притягають до адміністративної відповідальності.

Суд першої інстанції повинен розглянути справу про адміністративне правопорушення, за яке передбачено позбавлення водійських прав, протягом трьох місяців з дня вчинення правопорушення. Рішення цього суду не є остаточним. Його можна оскаржити протягом десяти днів з дня винесення до відповідного апеляційного суду. А от рішення апеляційного суду в таких справах уже буде остаточним і оскарженню не підлягатиме.

Справи про повернення водійських прав

Кодекс про адміністративні правопорушення передбачає, що позбавлення водійських прав може бути застосовано за такі порушення:

1) Керування транспортним засобом у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння; відмова від проходження огляду на стан сп’яніння у встановленому законом порядку; передача керування транспортним засобом водію, який перебуває у стані сп’яніння (ст. 130 КУпАП) – позбавлення водійських прав на рік, три роки або на десять років;
2) Порушення ПДР, які спричинили пошкодження транспортних засобів, іншого майна – ДТП (ст. 124 КУпАП) – позбавлення прав на строк від шести місяців до одного року;
3) Порушення правил руху через залізничний переїзд (ст. 123 КУпАП) – позбавлення водійських прав строком від шести місяців до трьох років;
4) Невиконання вимоги поліцейського про зупинку транспортного засобу (ст. 122-2 КУпАП) – позбавлення права керувати транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців;
5) Створення аварійної обстановки на дорозі (ст. 122 КУпАП) – позбавлення прав строком від шести до дванадцяти місяців.

У Верховній Раді уже зареєстровані законопроекти, які передбачають позбавлення водійських прав й за інші правопорушення, наприклад, за залишення місця ДТП.

Якщо рішення суду про позбавлення водійських прав набирає сили, повернути водійські права достроково уже не можна. Тобто, потрібно прикладати максимум зусиль в суді першої інстанції, подавати апеляційну скаргу. В ідеалі готуватися до повернення водійських прав потрібно з наступного дня після того як посвідчення вилучили поліцейські. Наприклад, адвокат зможе вчасно зібрати необхідні докази по справі, скласти необхідні документи в суд.

Тел .: 067 157-24-14 (також WhatsApp, Viber, Telegram)

Важливо! Відлік строку позбавлення водійських прав починається з моменту фактичного позбавлення водія права керувати транспортними засобами. Коли у водія вилучили водійське посвідчення на місці вчинення правопорушення, йому видають тимчасовий талон, який дозволяє керувати авто. Тобто, водія не позбавили права керувати транспортними засобами. Позбавлення права керувати авто фактично відбувається з моменту набрання рішенням суду про позбавлення прав сили.

Однак є випадки, коли водії якимось чином не віддають посвідчення водія поліцейському при оформленні протоколу про адміністративне правопорушення. Важливим є те, що відлік строку, на який водія позбавлено права керувати починається з моменту здачі посвідчення водія після набрання відповідного рішення суду сили. Тобто, оскільки водій посвідчення не здав, строк позбавлення прав не йде. Однак водій вважається таким, що позбавлений водійських прав за рішенням суду і керувати авто не має права. Якщо його після цього зупинить поліцейський, водій буде додатково притягнений до відповідальності за керування транспортним засобом, будучи позбавленим такого права. Водійське посвідчення буде вилучене і водій буде усунутий від керування транспортним засобом (у певних випадках автомобіль може бути евакуйовано).

Тепер розглянемо механізм повернення водійських прав.

Для того щоб водію отримати посвідчення водія, після того як таке посвідчення було вилучено за рішенням суду, потрібно надати документи, які підтверджують проходження навчання в автошколі, пройти медичний огляд, а також скласти теоретичні та практичні іспити із знання Правил дорожнього руху та з водіння.

Разом з цим, у листопаді 2017 року, Уряд змінив Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами. Зокрема, в нормативному акті зазначено, що вперше посвідчення водія видається строком на два роки. Якщо за цей строк, водій вчинить більше двох порушень ПДР, для обміну «дворічних» водійських прав, йому доведеться складати теоретичні і практичні іспити. Якщо за цей час водія буде позбавлено права керувати транспортними засобами, після виконання відповідного рішення суду, складання іспитів, такому водію знову видадуть «дворічні» водійські права.

Як уникнути цього? Не вчиняти порушення ПДР, за які передбачена відповідальність у виді позбавлення водійських прав або активно, кваліфіковано відстоювати свої права в суді.

Раніше АвтоЮрист розповідав, що може адвокат у справах про позбавлення водійських прав.

Читайте також: Все про автоматичну фіксацію порушень ПДР

Виїзд адвоката на місце ДТП
Адміністративні ДТП (ст. 124 КУпАП)
Кримінальні справи ДТП (ст. 286 КК)

Юридична консультація адвоката по ДТП, ✔ виїзд адвоката на місце ДТП, ✔ підготовка документів в поліцію, в суд, позовна заява, апеляційна скарга, ✔ захист у кримінальному провадженні по ст. 286 КК (ДТП з потерпілими), ✔ участь у слідчих діях (огляд місця ДТП, допит, обшук, обрання запобіжного заходу, слідчий експеримент, експертиза по ДТП тощо), ✔ справи про повернення водійських прав, ✔ оскарження штрафів за порушення ПДР, ✔ справи про стягнення матеріальної і моральної шкоди та ін.

Телефонуйте: 067 157-24-14 (після 20.00 – Viber, WhatsApp, Telegram), 093 602-83-47

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter і канал YouTube, а також на наш Telegram-канал

Використання матеріалів з сайту GLYADYK.COM.UA для використання в публікаціях дозволяється лише за наявності прямого активного посилання на джерело