Огляд місця ДТП

24
Січ
2018

Ми неодноразово звертали увагу на особливості, які характеризують кримінальні справи по ДТП. Так, одним із обов’язкових етапів розслідування справи по ДТП є така слідча дія як огляд місця ДТП.

Адвокат по ДТП Богдан Глядик – т. 067 157-24-14

Ще раз наголосимо, якщо в дорожньо-транспортній пригоді хтось отримає травми середньої тяжкості, тяжкі травми або загине, така автопригода буде розслідуватися як кримінальна справа.

В залежності від тяжкості наслідків ДТП буде кваліфікуватися згідно відповідної частини статті 286 Кримінального кодексу України.

Так, якщо потерпілий в ДТП отримає травми середньої тяжкості, справа кваліфікуватиметься згідно ч. 1 ст. 286 КК України і винному загрожуватиме відповідальність до 3 років обмеження волі з можливим позбавленням водійських прав.

Якщо в ДТП хтось загине або потерпілий отримає тяжкі травми в ДТП тоді позбавлення волі від 3 до 8 років застосовуватимуть згідно ч. 2 ст. 286 КК.

У випадку смерті в ДТП декількох осіб, засудженому загрожуватиме позбавлення волі на 10 років, як це передбачено ч. 3 ст. 286 КК України.

Огляд місця ДТП проводиться слідчим, який виїжджає на подію у присутності понятих. Якщо водії-учасники ДТП можуть брати участь (водії можуть бути госпіталізовані, наприклад. Це унеможливлює їх присутність) у такій слідчій дії, вони також мають право приймати участь. Учасник ДТП має право залучити адвоката, який також може оглядати місце ДТП.

Огляд місця ДТП протоколюється слідчим. У протоколі огляду місця ДТП обов’язково зазначається час початку і закінчення слідчої дії, а також вказуються усі особи, які приймають участь в огляді.

Слідчий повинен роз’яснити учасникам слідчої дії їх права та обов’язки. Зокрема усі попереджаються про нерозголошення певних відомостей, які стануть відомі при проведенні огляду місця ДТП.

Обов’язково повинні бути встановлені погодні умови, за яких проводиться огляд, температуру повітря, видимість (день чи ніч, освітлення штучне (наприклад, ліхтарі) або природнє (сонце, місяць).

Обов’язково фіксуються дані щодо місця де відбулася дорожньо-транспортна пригода (житлова зона, перехрестя). Фіксують також яке дорожнє покриття на ділянці: асфальт, гравій, пісок тощо, – а також його стан (сухо, мокро, лід, сніг). Адвокат по ДТП повинен проконтролювати правильне зазначення зокрема стану дорожнього покриття. Від цих даних може залежати результат проведених пізніше експертиз. Так, від стану дорожнього покриття прямо залежить довжина гальмівного шляху автомобіля, наприклад.

У Протокол огляду місця ДТП заносять інформацію про розміри дорожнього полотна, дорожню розмітку та дорожні знаки, які знаходяться на ділянці де відбулася ДТП. Так, дорожні знаки регулюють рух на певній ділянці дороги. Не фіксація знаків може сприяти неправильному трактуванню регулювання дорожнього руху.

В протокол заноситься й інформація щодо розташування транспортних засобів на місці події. Така інформація фіксується із зазначенням розмірів, наприклад, відстані задньої осі автомобіля до лівої обочини.

Слідчий також здійснює огляд транспортного засобу, учасника ДТП. Так, у протокол огляду місця ДТП заноситься інформація про видимі пошкодження автомобілів, гальмівної системи, ходової частини, приладів освітлення, коліс, шин тощо.

Важливим може бути стан шин на автомобілі. Адвокат повинен оглянути шини, які використовувалися на автомобілі. Несезонні або зношені покришки могли стати причиною ДТП. Якщо цю інформацію не внести у протокол огляду місця ДТП, при проведенні експертизи таку причину аварії можуть навіть не розглядати.

На цій стадії досудового розслідування (проведення огляду місця ДТП) огляд транспортного засобу здійснюється поверхнево. Транспортні засоби детальніше також повинні бути оглянуті. В окремих випадках обов’язково проводиться експертиза, яка повинна відповісти на питання чи транспортний засіб був справний на момент ДТП і, якщо ні, чи могли такі пошкодження ТЗ стати причиною ДТП.

Якщо в ДТП хтось загинув, у протокол огляду місця ДТП заносять інформацію про труп, його розташування.

Також у протокол заносять інформацію про об’єкти які вилучаються. Варто зазначити, при ДТП з потерпілим слідчий може тимчасово затримати транспортні засоби і забрати їх на майданчик для тимчасового зберігання. Пошкодження, які отримали автомобілі дадуть відповіді на питання, які ставитимуть перед експертом, який проводитиме трасологічну експертизу, зокрема щодо механізму ДТП.

Як додаток до Протоколу огляду місця ДТП додається схема ДТП. На схемі зображають розміщення транспортних засобів, дорожніх знаків, розмітки, об’єктів, що знаходяться навколо місця аварії, уламки, сліди, осипи тощо. Все це повинно робитися із зазначенням розмірів. Правильність цих розмірів потрібно контролювати. Ці дані також суттєво впливають на результати експертиз.

Адвокат по ДТП повинен брати активну участь в огляді місця ДТП одразу ж після дорожньої аварії. Саме на місці ДТП можна зібрати і зафіксувати велику кількість необхідної інформації, докази, що в подальшому може сприяти визнанню водія не винним (чи навпаки, винним. В залежності від сторони, яку представляє адвокат), впливати на тяжкість покарання.

Справа по ДТП може розслідуватися і розглядатися в суді роками. З плином часу учасники, свідки ДТП можуть забути якісь дані, важливі для справи, а тому правильно зафіксовані обставини, дані у протоколі огляду дозволяють у майбутньому правильно встановлювати обставини.

Загалом, слід пам’ятати, що пояснення водія-учасника ДТП, протокол огляду місця ДТП є надзвичайно важливими для проведення досудового розслідування по ДТП та встановлення винного. Саме не це потрібно звертати обов’язково увагу одразу після ДТП. Хороший адвокат по ДТП повинен вміти правильно формулювати пояснення (при цьому адвокат не може сприяти дачі завідомо неправдивих показів), а також брати участь в огляді місця ДТП.

Раніше АвтоЮрист розповідав про експертизи при ДТП.

Виїзд адвоката на місце ДТП
Адвокат по ДТП (адмін.справи)
Кримінальні справи по ДТП

Консультація адвоката, виїзд адвоката на місце ДТП, підготовка документів в поліцію, в суд, захист у кримінальному провадженні, участь у слідчих діях, справи про позбавлення водійських прав, стягнення шкоди, завданої при ДТП, оскарження штрафів за порушення ПДР та ін.

Телефонуйте 067 157-24-14, 099 538-60-47 або 093 602-83-47