Штраф чи так вирішимо?

5
Гру
2017

Держава ініціює суттєве підвищення штрафів за порушення у сфері безпеки дорожнього руху. Деякі штрафи зростають у вісімдесят разів. Якщо штрафи за порушення швидкісного режиму, наприклад, накладатимуть за допомогою системи автоматичної фіксації порушень ПДР, то за керування транспортним засобом без водійських прав оформлятимуть патрульні поліцейські. За останнє порушення передбачають штрафи в розмірі 10200 грн, 20400 грн та 40800 грн.

Такі ж розміри штрафів за керування автомобілем у стані сп’яніння або за відмову пройти огляд на стан сп’яніння. Але за такі правопорушення передбачено ще й позбавлення водійських прав на рік, а то й на десять років.

Великий штраф за вчинене правопорушення може спонукати водіїв пропонувати поліцейським «не складати адмінматеріал за певну подяку». Не зупиняють порушників навіть знання про можливу кримінальну відповідальність за такі дії. Нажаль, часто знання, про те, що Кримінальний кодекс передбачає відповідальність за пропонування хабаря, на цьому й закінчуються. А яка ж саме за це передбачена відповідальність?

Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі (статті 369 Кримінального кодексу), у т.ч. й патрульному поліцейському передбачає кримінальну відповідальність у виді штрафу в розмірі до 12750 грн, обмеження волі строком від двох до чотирьох років або позбавлення волі строком на чотири роки.

Злочин вважається закінченим навіть тоді, коли особа лише звернулася до поліцейського з бажанням і готовністю надати хабар. І не важливо чи службова особа погодилася на отримання неправомірної вигоди. Злочин вважається закінченим в момент пропозиції. Фактичного передання коштів також не потрібно.

Як хабар може бути розцінені не лише грошові кошти. Як неправомірна вигода можуть бути розцінені, наприклад, безоплатне надання послуг, проведення будівельних або ремонтних робіт. «Могорич» (в кожного своє розуміння цього) також можна кваліфікувати як хабар.

Важливим є те, що неправомірна вигода повинна пропонуватися за вчинення або не вчинення службовою особою, в тому числі й патрульним поліцейським, в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає таку вигоду, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища. Тобто хабародавець повинен усвідомлювати можливості особи, якій пропонується чи дається хабар.

Так, щоб кваліфікувати пропозицію чи давання хабаря згідно статті 369 Кримінального кодексу, водій повинен усвідомлювати можливість поліцейського прийняти рішення не складати матеріали про притягнення до відповідальності водія, наприклад.

Якщо водій пропонує патрульному поліцейському 5 тис. грн. за не складання матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності водія за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння – це пропозиція неправомірної вигоди, за що кримінальний кодекс передбачає позбавлення волі. Однак пропонування поліцейському коштів, наприклад за допомогу в заміні колеса авто уже не може кваліфікуватися як пропонування хабаря.

Варто звернути увагу й на вимагання хабаря. Адже не тільки водії можуть бути суб’єктом таких злочинів. Пропозиція патрульним поліцейський «вирішити по доброму» можна кваліфікувати як прохання надати неправомірну вигоду за вчинення чи не вчинення ним певних дій. За такі дії службовій особі загрожує кримінальна відповідальність у виді штрафу до 25,5 тис. грн., арешт до 6 місяців та позбавлення волі на строк до 4 років. Крім цього як додаткове покарання службовцю заборонять займатися певною діяльністю чи обіймати певні посади на три роки.

Однак, важливим є питання розміру «вигоди», яку службова особа вимагає, просить. Так, якщо проситимуть вигоду у розмірі, що перевищує 1700 грн, посадовцю загрожуватиме позбавлення волі від трьох до шести років. Додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати посади і займатися діяльністю також застосують.

За вимагання поліцейським від 3400 грн., Кримінальний кодекс передбачає позбавлення волі строком від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати посади і ще й з конфіскацією майна.

Вимагання хабаря в розмірі від 8500 грн. передбачає позбавлення волі на строк від восьми до дванадцять років з усіма вищезазначеними додатковими покараннями.

У будь якому випадку, чи водій пропонує неправомірну вигоду, чи у нього таку вимагаю, питання стоятиме у доказовості таких дій. Інколи щоб захиститися від обвинувачень потрібно щоб був залучений кваліфікований адвокат. За допомогою спеціаліста справу можна завершити ще на стадії досудового слідства.

Інколи «порішати» пробують не лише при звичайному порушенні вимог правил дорожнього руху. Так, при ДТП з постраждалими (коли є потерпілі, яким завдано травми середньої тяжкості, тяжкі травми, або є загиблі), коли водій ще перебуває у стресовому стані, може виникнути бажання запропонувати слідчому щось не врахувати, щось не побачити. В такому випадку до проблем з самим ДТП, водію може додатися ще й обвинувачення й в іншому злочині.

Адвокат по ДТП справу по дорожній аварії в майбутньому то вирішить (в легальному полі), але питання по хабарю це не вирішить і доведеться ще й цим займатися.

Раніше АвтоЮрист повідомляв, про позбавлення волі за порушення правил безпеки дорожнього руху.

Адвокат по ДТП
Стягнення шкоди при ДТП
Оскарження штрафів ПДР

Консультація адвоката, виїзд адвоката на місце ДТП, підготовка документів в поліцію, в суд, захист у кримінальному провадженні, справи про позбавлення водійських прав, стягнення шкоди, завданої при ДТП, оскарження штрафів за порушення ПДР та ін.

Телефонуйте 067 157-24-14, 099 538-60-47 або 093 602-83-47