Непред’явлення водійських документів для перевірки – арешт

7
Лис
2017

Не показав патрульному поліцейському документи, які підтверджують право керувати автомобілем, значить водія затримають, доставлять у відділок і ще й притягнуть до відповідальності за злісну непокору поліцейському, а це громадські, а то й виправні роботи, адміністративний арешт. Саме так сьогодні складається практика діяльності патрульних поліцейських.

Вам три рази швидко, на бодікамеру, повторять щоб пред’явили документи. А після цього заламають руки, повалять на землю, одягнуть кайданки. Вирок – вчинили злісну непокору законній вимозі поліцейського.

Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов’язків. За такі дії правопорушник може отримати адміністративний штраф, до шістдесят годин громадських робіт, два місяці виправних робі, або ж адміністративний арешт на 15 діб.

Однак це не все, що очікує водія в цьому випадку. Поліцейський обов’язково притягне водія до відповідальності ще й за те, що водій не пред’явив для перевірки водійське посвідчення, свідоцтво про реєстрацію автомобіля, поліс автострахування. За це водій отримує ще додаткові 425 грн. видатків.

Отже, не показав документи, отримуй затримання, штраф, а також справу за злісне невиконання вимог поліцейського (відповідно ще один штраф, громадські чи виправні роботи, арешт). До речі, яскравим прикладом такої ситуації є конфлікт між поліцейським і дівчиною, яка розверталася через те, що дорога була перекрита тими ж поліцейськими.

Та виявляється, закон має іншу думку щодо такої ситуації.

Перш за все хочемо звернути увагу, що не надання водієм документів (за загальним правилом: посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію ТЗ, поліс страхування) для перевірки передбачає відповідальність згідно статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тобто, ненадання документів не можна кваліфікувати за якоюсь іншою нормою, оскільки за це конкретне правопорушення передбачена конкретна відповідальність. Саме на це перш за все в судовому засіданні звертає увагу адвокат.

Однак ненадання документів патрульний поліцейських розцінює ще й як непокора його вимозі, оскільки закон надає йому право перевіряти такі документи. Однак тут допомагає Основний Закон Держави – Конституція. Норми Конституції чітко зазначають, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Ще один аргумент, який повинен використовувати адвокат в суді.

Отже, як бачимо, якщо водій відмовляється надати документи, поліцейський має повноваження притягнути його до відповідальності за ненадання документів. Однак кваліфікувати таке правопорушення як злісна непокора законній вимозі поліцейському – неможна.

Залишається ще питання: тимчасове затримання.

Закон дозволяє поліцейському, з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов’язковим, доставити правопорушника у відділок поліції.

Однак КУпАП передбачає, що протокол НЕ складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції. Так от, справи про притягнення до відповідальності за не пред’явлення для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса страхування розглядають саме органи Національної поліції.

Як бачимо, юридичних підстав для затримання водія (у випадку притягнення до відповідальності за ненадання документів для перевірки) у патрульного поліцейського також нема.

Першопричина конфлікту – «ненадання документів для перевірки».

Правила дорожнього руху вимагають від водія на вимогу поліцейського зупинитися з дотриманням вимог ПДР, а також пред’явити для перевірки документи (посвідчення водія, техпаспорт на авто і поліс страхування). Зверніть увагу, що в цій вимозі немає жодної згадки про причини зупинки автомобіля. І зараз мова йде НЕ про те, що поліцейські можуть коли хочуть зупиняти автомобілі (раніше ми розповідали про 9 причин зупинки транспортного засобу поліцейським).

Показавши документи поліцейському, водій економить свій час та уникає конфліктів, описаних вище.

Якщо будуть підстави, ми, адвокати, пізніше оскаржимо неправомірні дії поліцейського, але водій уже може отримати травми, наприклад перелом руки. І кому від цього буде краще?

Раніше АвтоЮрист повідомляв, що водіям загрожуватиме кримінальна відповідальність за агресивне керування транспортним засобом.

Адвокат по ДТП
Повернення водійських прав
Кримінальні справи

Консультація адвоката по ДТП, виїзд адвоката на місце ДТП, підготовка документів в поліцію, в суд, захист водія в судовому засіданні, справи про позбавлення водійських прав, стягнення шкоди, завданої в результаті ДТП, оскарження штрафів за порушення ПДР та ін.

Телефонуйте 067 157-24-14, 099 538-60-47 або 093 602-83-47