ДТП без постраждалих. Що робити учасникам аварії

25
Вер
2017

Дії водія на автомобільній дорозі певним чином регламентовані вимогами, прописаними у Правилах дорожнього руху. У ПДР є й відповідь на питання як діяти водію у разі причетності до ДТП:

Зупинити авто і не переміщувати його;
Повідомити інших учасників дорожнього руху про ДТП увімкнувши аварійний світловий сигнал та поставивши відповідний знак (червоний трикутник);
Не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди;
При необхідності, надати медичну допомогу постраждалим, викликати лікарів;
Повідомити поліцейських про ДТП, зафіксувати дані про очевидців автопригоди;
Забезпечити збереження усіх слідів аварії: гальмівні шляхи, уламки автомобілів тощо.

Водієві дозволяється покинути місце ДТП, якщо терміново необхідно доставити постраждалого у медичний заклад. Проте перед цим потрібно обов’язково зафіксувати автопригоду: розміщення авто, гальмівний шлях, уламки, місцевість тощо.

Важливою вимогою ПДР до водіїв, які причетні до ДТП є заборона вживати алкоголь після аварії.

Все це чітко прописано у Правилах дорожнього руху. Однак поведінка водія в таких випадках не повинна обмежуватися лише вимогами ПДР, та й як відбувається оформлення аварії, що водій може робити, що ні, на це Правила відповіді не дають.

Перш за все звертаємо увагу, що оскільки цінність людського життя є найвищою, тому необхідно одразу після зіткнення перевірити стан здоров’я інших учасників ДТП: водіїв, пішоходів, пасажирів автомобілів. І це важливо не лише тому, що людське життя найцінніше (але в першу чергу через це), але й з юридичної точки зору. В перші миті водії ще не знають достеменно як розвиватиметься справа в подальшому, кого з них визнаватимуть винним у ДТП і в певних випадках, інтерес здоров’ям інших учасників автопригоди, вчасна медична допомога постраждалим може стати тією обставиною, яка пом’якшить відповідальність, вплине на рішення суду.

До речі, усі справи по ДТП, оформлення яких відбувається за участю правоохоронців, розглядатимуться у суді.

Важливо звернути увагу на сліди аварії, а особливо на гальмівні шляхи, уламки. У ситуації, коли жодний з водіїв не визнає свою вину в аварії, за уламками, наприклад, може бути визначено місце зіткнення, за гальмівним шляхом, навіть швидкість руху автомобіля. Це все потрібно обов’язково зафіксувати, при можливості здійснивши фото та/чи відео зйомку. Якщо ДТП відбулося на автодорозі з активним рухом, інші автомобілі можуть змістити уламки, перемістивши їх, наприклад, на зовсім іншу смугу. Але, якщо ці деталі будуть зафіксовані, у майбутньому буде реальна змога доказати реальне місце зіткнення. Крім фото/відео, варто огородити не лише місце знаходження самих автомобілів, але й тих же уламків. В подальшому, поліцейський, який складатиме схему ДТП повинен буде відобразити усі уламки на цій схемі.

Крім слідів ДТП, важливо встановити реальних свідків аварії. Не завжди свідки мають змогу залишитися на місці та дочекавшись поліцію дати свої пояснення: хтось поспішає на роботу, хтось з маленькими дітьми, інколи поліція дуже довго їде тощо. Якщо свідок ДТП не має змоги дочекатися поліцію, зафіксуйте його повне ім’я та контактні дані. Водій зможе зазначити про наявність свідків та вказати їх ідентифікаційні дані у свої поясненнях. Це дозволить залучити без лишніх проблем цих свідків пізніше, під час судового розгляду справи.

Не забувайте про сторонні відеокамери, яких у великих містах є достатньо. Відеозапис може мати вирішальне значення по справі, але не завжди. Зовнішні камери спостереження можуть знаходитися на фасадах звичайних житлових будинків, в банках (у т.ч. банкоматах), магазинах. В нашій практиці вдавалося знаходити водіїв, які були свідками ДТП і в цей час в їх авто працювали відео реєстратори. Не завжди установи, які володіють камерами спостереження надають відеозаписи по першому проханню. Однак, нам завжди вдавалося отримати необхідний відеозапис через адвокатський запит. Крім цього, адвокатський запит пізніше підтверджує правомірність отримання відповідного запису.

Не забудьте повідомити правоохоронні органи про ДТП. До речі, закон дозволяє оформити ДТП без участі поліції та самостійно оформити повідомлення про ДТП в чітко визначених випадках.

Патрульний поліцейський, який прибуде на місце автопригоди повинен відібрати пояснення в учасників та свідків аварії, дослідити місце ДТП і після цього прийняти попереднє рішення про те, в чиїх діях він вбачає вину у вчиненні ДТП. Це рішення процесуально оформлюється у виді Протоколу про адміністративне правопорушення (у випадку, якщо в результаті ДТП немає осіб, яким завдано шкоду здоров’ю, або які загинули. Про порядок оформлення ДТП в якому є загиблі чи комусь завдано шкоду здоров’ю ми напишемо в наших наступних статтях). Часто кваліфікований адвокат по ДТП домагається щоб було складено протокол на обох водіїв.

Важливо! Після оформлення матеріалів по ДТП справа передається до суду. Суд розглядатиме тільки питання вини чи відсутності вини щодо того водія, на якого складено протокол. Тобто, якщо один з водіїв вважає, що не він винен в ДТП, а інший водій, але щодо цього іншого водія протокол не складений, в суді питання вини і притягнення до відповідальності цього іншого водія взагалі не підніматиметься!

Крім протоколу, обов’язковим елементом є схема ДТП (один з надзвичайно важливих документів). В цьому документі патрульний поліцейський фіксує місце знаходження транспортних засобів на момент, коли поліцейський прибув на місце (саме тому важливо після зіткнення не переміщувати авто), місце зіткнення автомобілів зі слів учасників, а також інші сліди ДТП (у т.ч. гальмівні шляхи, уламки). Всі дані повинні фіксуватися з прив’язкою до місцевості, певних визначених об’єктів. Також повинні буди зазначені конкретні розміри, відстані тощо. Неправильно оформлена схема ДТП може мати наслідком звільнення котрогось з водіїв від відповідальність, або притягнення до відповідальності насправді не винного водія. Адвокат по ДТП зобов’язаний прослідкувати за правильністю оформлення схеми.

У водія, щодо якого складають протокол (читаємо «якого поліцейський вважає винним у ДТП»), патрульний поліцейський тимчасово вилучає посвідчення водія. Натомість водію видається Тимчасовий дозвіл на право керувати транспортними засобами. Такий дозвіл дійсний три місяці і дозволяє водію керувати в цей час автомобілями, але при наявності документа, який дозволяє ідентифікувати водія, наприклад, паспорта. Також такому водію видається під розпис копія складеного протоколу. У цьому ж протоколі водій розписується, що отримав Тимчасовий дозвіл на право керувати автомобілями.

Зверніть увагу, що розписуючись у Протоколі, водій не визнаєте свою вину у вчиненні правопорушення, а просто підтверджуєте те, що дані про нього в протоколі правильні, його права йому роз’яснено і тимчасовий дозвіл він отримав.

Важливо зафіксувати дані іншого учасника ДТП (повне ім’я, номер автомобіля). Незважаючи на те, що закон вимагає повідомляти про дату, час та місце судового розгляду справи усіх учасників ДТП, однак зазвичай суди повідомляють лише осіб, які притягаються до відповідальності. Це може мати наслідком, що постраждалий не зможе повноцінно захистити свої інтереси та не отримає відшкодування завданої йому шкоди. При наявності імені водія, якого обвинувачують та номерного знака його автомобіля адвокат зможе самостійно відстежувати рух справи в суді та отримати інформацію про час розгляду справи.

Важливо не забути про обов’язок повідомити страхову компанію про настання страхового випадку. І, хоч такий обов’язок фактично передбачений для водія, який винен в ДТП, але ми рекомендуємо повідомити страхову компанію протягом трьох днів після ДТП усім водіям, особливо, якщо ДТП спірне і водій, якого обвинувачують не визнає своєї вини. Як показує наша практика, досвідчений адвокат по ДТП може в суді закрити справу щодо водія, якого спочатку обвинувачували та доказати, що він не винен, а також домогтися притягнення до відповідальності іншого водія. В такому випадку уже страхова компанія цього іншого, в результаті винного водія буде виплачувати страхове відшкодування. Якщо ж цей водій не повідомив про ДТП свою страхову компанію у передбачені законом строки (він ж щиро вважав, що винен інший водій), страхова компанія виплатить страхове відшкодування, але після цього вимагати повернути виплачені кошти у цього винного водія.

Після оформлення матеріалів по ДТП, патрульна поліція передає їх до суду або за місцем вчинення ДТП, або за місцем проживання особи, яку притягатимуть до відповідальності. Суд повинен розглянути справу протягом трьох місяців. За ДТП закон передбачає відповідальність у виді штрафу, який становитиме 340 грн., або позбавлення водійських прав на рік.

Чомусь більшість водіїв впевнені, що при невеликому ДТП суд обов’язково дасть штраф. Однак це не зовсім правильно. Суд призначає покарання не лише враховуючи тяжкість ДТП. А тому легковажно розраховувати на мінімальну відповідальність ми не рекомендуємо. Більше того, хоч суд першої інстанції (районний) це не остання інстанція, проте саме в цій стадії потрібно максимально подати доказів, пояснень. При апеляційному оскарженні рішення, суд не прийматиме просто так нових даних, які не були подані в першому суді. Тобто робота адвоката сильно ускладнюється.

Раніше АвтоЮрист розповідав чи завжди дають штраф при невеликій аварії.

Виїзд адвоката на місце ДТП
Кримінальні справи по ДТП
Адміністративні справи по ДТП

Консультація адвоката, виїзд адвоката на місце ДТП, підготовка документів в поліцію, в суд, захист водія в судовому засіданні, участь у слідчих діях, справи про позбавлення водійських прав, стягнення шкоди, завданої в результаті ДТП та ін.

Телефонуйте 067 157-24-14 (після 20.00 sms – WhatsApp, Telegram), 099 538-60-47 або 093 602-83-47

Слідкуйте за нашими публікаціями, підписуйтеся на нас у соціальних мережах: Facebook.com/AutoYrist, Instagram.com/AutoYrist та канал YouTube.com/BogdanGlyadyk

Адвокат по кримінальних справахhliadyk.com