Кримінальні справи при дорожній аварії

8
Сер
2017

Кримінальні справи по ДТП – окрема і особлива категорія справ в практиці юридичної компанії АвтоЮрист.

Для того щоб справа по ДТП стала кримінальною, потрібно щоб наслідком порушення водієм правил безпеки дорожнього руху було завдання комусь травм не менше середньої тяжкості. За це винному водію уже загрожуватиме обмеження волі до трьох років та позбавлення права керувати транспортними засобами на три роки. При більш тяжких наслідках, наприклад, якщо настала смерть в результаті ДТП, відповідальність буде відповідно ще суворіша – позбавлення волі до 10 років.

Незважаючи на якій стороні ви знаходитеся: особа, яку підозрюють у вчиненні кримінального проступку чи постраждалий у ДТП, саме активна та кваліфікована важка робота з самого початку сприятиме отриманню позитивного результату у фіналі.

Від наданих на старті пояснень, може залежати результат на фініші. Так, наприклад, коли призначається експертиза, дані експертом беруться у тому числі саме з пояснень учасників автопригоди, свідків. Крім пояснень необхідним є отримання й інших доказів. Так, адвокат по ДТП має право, надане йому Законом, збирати необхідні для захисту свого клієнта докази.

Особливої уваги потребують протокол огляду місця аварії та схеми ДТП, які складаються слідчими безпосередньо після скоєної аварії. Не зазначення або неправильне зазначення виду та стану придатності дорожнього покриття, температури повітря, освітленості тощо також матиме наслідком викривлені результати проведеного слідства, що може призвести до застосування до обвинуваченого кримінального покарання взагалі, або надмірно жорсткого покарання.

Не рідко під час досудового розслідування кримінальної справи по ДТП слідчий, вважаючи, що йому достатніх доказів для того щоб передати справу в суд не бажає проводити необхідні слідчі дії, наприклад відтворення обстановки. Як показує практика така халатність може мати негативний наслідок як для потерпілого, так і для обвинуваченого. Недотримання вимог проведення слідства може сприяти у звільненні обвинуваченого від кримінальної відповідальності. В такому випадку потерпілий, крім того, що не отримає бажаного психологічного результату – винний не буде покараний, але й не матиме змоги отримати матеріальне відшкодування завданої йому шкоди.

Не завжди такі дії можуть бути на користь й обвинуваченому. Не правильно проведена експертиза (у т.ч., але не виключно, з врахуванням наданих пояснень) може мати наслідком негативний висновок за яким особу притягнуть до кримінальної відповідальності. Не проведення відтворення обстановки – не дозволить встановити важливі для виправдування обставини, наприклад, що водій не мав об’єктивної можливості уникнути зіткнення з пішоходом.

При певних обставинах у кримінальних справах є можливість закрити справу за примиренням сторін. Для цього потрібно щоб потерпілі заявили, що не мають претензій до підозрюваного, обвинуваченого. З однієї сторони, потерпілі мають можливість комунікувати із іншою стороною щодо питання відшкодування шкоди. Проте інколи, так звані «потерпілі» зловживають такою можливістю, прямо вимагаючи нічим не підтверджені суми.

Важливим моментом у справах по ДТП є пом’якшуючі та обтяжуючі обставини, які безпосередньо впливають на міру покарання. Так, якщо обтяжуючі обставини є чітко передбачені законом, то обставини, які є пом’якшуючими можна доводити уже безпосередньо судді, який власне й прийматиме рішення про визнання особою винною чи не винною в ДТП, а також прийматиме рішення про призначення покарання.

Отож, як бачимо кримінальна справа по ДТП має свої, притаманні тільки цій категорії, особливості, які можуть мати вирішальний вплив на рішення про визнання особи винною, а також при визначенні міри покарання.

P.S. Зверніть увагу, кримінальна справа по ДТП, як й інші категорії кримінальних справ, має особливість, про яку завжди зазначають майже у всіх голлівудських фільмах: «все що ви скажете може бути і буде використано проти вас». Тому варто особливо задуматися чи варто давати показання самостійно, особливо, коли ви знаходитеся у стресовій ситуації.

Адвокат по ДТП т. 067 157-24-14, 093 602-83-47, 099 538-60-47