Чи буде законною евакуація авто за неправильну стоянку

6
Лис
2015

GLYADYK.COM.UA_AutoYrist_evakuatorЗавтра, 7 листопада, повністю вступає в дію закон про національну поліцію, який був прийнятий ще на початку липня цього року. Крім цього повноцінно повинна була б запрацювати і проведена реформа у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. У МВС обіцяли, що автоматична фіксація порушень ПДР запрацює у листопаді. У зв’язку із цим повинні були б і «запрацювати» штрафні бали, які повинні стягуватися за порушення вимог правил дорожнього руху, які будуть зафіксовані в автоматичному режимі. Останнім час досить стабільно поступає інформація про те, що поліція буде евакуйовувати усі автомобілі, які припарковані у недозволених місцях.

Щодо автоматичної фіксації порушень ПДР, у нас виникають сумніви, що така фіксація все ж почне працювати. На сьогодні відсутня будь яка інформація щодо того, якими технічними засобами планується здійснювати фіксацію порушень ПДР, чи проводилися закупівлі цих спецзасобів, щодо наявності підзаконних нормативних актів, які регулюватимуть питання використання цих технічних засобів. Однак розраховувати на те, що всі ці процеси повинні відбуватися відкрито для платників податків не варто. Крім того, дотримуватися ПДР потрібно безапеляційно, незважаючи на те працює чи ні автоматична фіксація.

Варто також розуміти, що штрафними балами розплатитися можна лише за ті правопорушення, які будуть зафіксовані спеціальними технічними засобами з функціями фото та відео фіксації, які працюватимуть в автоматичному режимі. Списувати бали будуть тільки із власників транспортних засобів фізичних осіб. За порушення, які вчинятимуть на авто, які належатимуть юридичним особам одразу ж доведеться нести фінансову відповідальність. 150 балів вистачить на три порушення, за кожне з яких буде автоматично зніматися по 50 балів. Законом не передбачено обов’язку повідомляти автовласника, що з його рахунку знімають бали. Дізнатися про те, що бали закінчилися можна лише тоді, коли автовласник отримає постанову про накладення грошового штрафу. Оскаржити списання балів також неможливо, такий порядок законодавчо не встановлений. Як наслідок, при списанні балів презумпції невинуватості не існує.

АвтоЮрист: що чекає автомобілістів у зв’язку із реформою ДАІ

Ще одним явищем, тісно пов’язаним із автоматичною фіксацією, є порядок оплати штрафів за порушення, які зафіксовані в автоматичному режимі. Так, КУпАП був доповнений нормою, яка передбачає, що у разі сплати фізичною або юридичною особою 50% штрафу протягом 5 банківських днів з дня вручення постанови про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, така постанова вважається виконаною. Тобто половину штрафу можна оплатити лише за ті правопорушення, які зафіксовані в автоматичному режимі.

Загалом штраф, який накладено за порушення у сфері БДР, яке зафіксовано в автоматичному режимі можна оплатити протягом 30 днів з дня отримання постанови про накладення цього штрафу. Якщо у відведений строк цього не зробити доведеться оплатити уже, ЗВЕРНІТЬ УВАГУ, трикратний розмір штрафу: сам штраф, а також пеню, яка становитиме подвійний розмір штрафу. До того ж, якщо ще протягом 30 днів не сплатити штраф і пеню, справа передаватиметься до виконавчих органів для примусового виконання, що також матиме наслідком додаткові витрати.

Штрафи за порушення у сфері безпеки дорожнього руху, які фіксуватимуться і накладатимуться поліцейським, тобто не за допомогою автоматичної фіксації, потрібно буде оплатити протягом 15 днів. Жодна знижка на їх сплату не надається, потрібно сплачувати їх повний розмір. У разі несплати такого штрафу у відведений 15-денний строк, стягненням займатимуться виконавчі органи, які в цьому випадку матимуть змогу стягнути лише подвійний штраф.

Останнім часом ведеться прямо таки інформаційна атака з приводу масової евакуації усіх автомобілів, які будуть неправильно припарковані. Повідомляється, що водіям навіть не повідомлятимуть куди зник його автомобіль. Евакуатор забере автомобіль, а якщо власнику буде цікаво про долю транспортного засобу, потрібно буде звертатися за тел. 102. Обіцяють не забирати неправильно припарковані автомобілі, якщо водій знаходитиметься за кермом або поруч. В такому випадку обмежаться лише штрафом.

Перш за все варто зазначити, що переміщення транспортного засобу за допомогою евакуатора, доставляння авто на майданчик для тимчасового зберігання не повинно бути санкцією за вчинення якогось порушення. Норми кодексу про адміністративні правопорушення передбачають штраф за порушення правил зупинки і стоянки.

Згідно вимог того ж Кодексу про адміністративні правопорушення тимчасово затримувати транспортний засіб шляхом блокування або доставляння його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, в тому числі за допомогою спеціального автомобіля – евакуатора, дозволяється виключно у випадках, коли розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху, або створює небезпеку дорожньому руху. Тільки у цих випадках, якщо їх неможливо негайно усунути, співробітник поліції може ініціювати тимчасове затримання автомобіля за допомогою евакуатора. Варто зазначити, що співробітники поліції, як посадові особи органу державної влади, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що чітко передбачені українськими законами.

У зв’язку із цим, затримання транспортних засобів з допомогою евакуатора за порушення правил зупинки і стоянки, у ситуаціях, коли такі порушення не створюватимуть перешкод дорожньому руху та не загрожуватимуть його безпеці, у певних випадках можна розглядати як вчинення поліцейськими злочину, який полягає у перевищенні влади або службових повноважень.

У будь якому випадку недосконалість законодавства, відсутність повноважень у поліцейських чи відсутність, наприклад, місць для стоянки автомобілів, не може слугувати виправданням вчинення порушень ПДР. Навіть найбільш незначне, на перший погляд, правопорушення може призвести до сумних, навіть летальних наслідків. Порушуючи вимоги Правил дорожнього руху, водій наражає на небезпеку не лише себе, але й своїх близьких, пасажирів, інших учасників дорожнього руху.

Пам’ятайте, що правила створені для того щоб їх виконувати!

Повернення водійських прав

- GLYADYK.COM.UA_doroghnie_znaki