Що чекає автовласників у зв’язку із реформою ДАІ

12
Сер
2015

AUTOFIKSACIYA_NARUSHENIY_PDDПрезидент підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», який одразу ж було й опубліковано. А це означає, що юридично закон вступає в силу.

Найперше, на що варто звернути увагу, цим законом в Україні вкотре вводиться автоматична фіксація порушень Правил дорожнього руху. Крім поліцейських, слідкувати за порушеннями у сфері безпеки дорожнього руху тепер також будуть і спеціальні технічні засоби.

Якщо правопорушення буде зафіксовано в автоматичному режимі спеціальним технічним засобом, до відповідальності притягатимуть власника автомобіля, на якому було скоєно порушення вимог ПДР.

Передбачено дві можливості автоматичного звільнення автовласника від відповідальності за порушення, які зафіксовані в автоматичному режимі. Це може відбутися, якщо автовласник доведе, що до моменту фіксації порушення його автомобіль вибув з його володіння у зв’язку з протиправними діями інших осіб, тобто автомобіль викрали.

Якщо протягом 14 днів з дня отримання постанови про накладення на автовласника штрафу за порушення, котре зафіксовано в автоматичному режимі, реальний правопорушник, інший водій самостійно повідомить управління поліції, що це він здійснював порушення і він згідний щоб його притягнули до відповідальності в такому разі постанова про накладення штрафу на автовласника також автоматично скасовується. Одночасно виноситься інша постанова про накладення штрафу на водія, який визнав себе винним.

Залишається також право водія на оскарження штрафу за порушення ПДР у суді протягом 10 днів з дня отримання постанови про накладення штрафу.

Але штрафи за порушення, зафіксовані в автоматичному режимі автовласники отримуватимуть не одразу. Закон вводить нове поняття штрафних балів. Кожного року водіям нараховуватиметься по 150 таких балів. При фіксації правопорушення спеціальним технічним засобом передбачено, що спочатку зніматимуть по 50 балів за кожне таке правопорушення. Тобто надається бонус на безкарне вчинення трьох порушень, які будуть зафіксовані в автоматичному режимі. Лише після повного списання цих балів, автовласники отримуватимуть постанови в справі про адміністративне правопорушення про накладення грошового штрафу. Законом не передбачено можливість оскаржити списання таких балів. Дізнатися про залишок балів можна буде, звернувшись в управління ДАІ/поліції. Крім того, якщо власник ТЗ отримає постанову, це означатиме, що балів уже немає.

Законом уніфікуються розміри штрафів. Якщо раніше були передбачені розміри штрафів «від і до», то відтепер це будуть чітко встановлені розміри. Це будуть мінімальні від діючих розмірів. Наприклад, за проїзд на забороняючий сигнал світлофору передбачено штраф у розмірі від 425 до 510 грн. Тепер же такий штраф становитиме тільки 425 грн.

Штраф за порушення ПДР, яке зафіксовано в автоматичному режимі потрібно сплатити протягом 30 днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу. Також надається можливість сплатити протягом перших п’яти днів тільки половину такого штрафу. Якщо протягом 30 днів штраф не буде сплачено, до автовласника буде застосовано пеню, яка становитиме подвійний розмір штрафу. Буде надано ще 30 днів для сплати штрафу і пені, тобто трикратного штрафу. Якщо й за цей час штраф з пенею не буде сплачено, їх стягненням займеться виконавча служба.

Спочатку передбачалося, що за несплату штрафу ще й буде застосовуватися позбавлення водійських прав, однак ця норма не буде діяти.

Якщо порушення буде зафіксовано не в автоматичному режимі, тобто безпосередньо поліцейським при патрулюванні, тоді штраф за таке порушення потрібно буде оплатити протягом 15 днів. Якщо цього не зробити, в порядку примусового стягнення необхідно буде сплатити подвійний розмір штрафу. Зате відтепер в законі закріплено право правопорушника оплатити такий штраф на місці накладення. Але це можливо тільки у безготівковій формі, за допомогою банківської карти через термінал. У випадку коли водій визнаватиме, що ним вчинено правопорушення і погоджуватиметься із необхідністю сплатити штраф, це дозволить йому зекономити час і бути впевненим, що кошти потраплять на потрібний рахунок: не потрібно буде самостійно заповнювати квитанції, стояти в черзі банку.

Варто зазначити, що у 2010 році Конституційний Суд визнав неконституційною практику притягнення власників транспортних засобів до відповідальності за порушення, які вчинені на їх ТЗ тільки через те, що вони є власниками. Суд констатував, що відповідальність повинна мати індивідуальний характер. Тобто відповідати повинна особа, яка вчинила правопорушення.

У зв’язку з цим можна сміливо припустити, що штрафи за порушення ПДР, які накладатимуть на власників автомобілів, можна буде скасовувати у судовому порядку.

Раніше повідомлялося про повернення водійських прав в суді.