Огляд водія на стан сп’яніння

29
Жов
2014

6af0caae2647e81ee960747cc28e3336Як повідомляють у ДАІ, з початку цього року у місті Києві виявлено та відсторонено від керування транспортним засобом більше 11 тис. водіїв, що перебували у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Статистика вражаюча. Проте існують факти, коли працівники Державтоінспекції безпідставно звинувачували водіїв. Крім того, підозрюємо, що більшість прецедентів відсторонення водіїв від керування автомобілем відбувалися на підставі відмови від проходження огляду на стан сп’яніння. Відбувалося це перш за все через необізнаність водіїв як саме повинна проходити процедура виявлення рівня алкогольного чи наркотичного отруєння.

Згідно частини 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КпАП) за керування транспортним засобом у стані сп’яніння, а також за відмову водія від проходження у встановленому порядку огляду на стан сп’яніння передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 10 200 грн., та позбавлення водійських прав строком на один рік.

Як бачимо відповідальність за керування у стані сп’яніння та за відмову від проходження огляду на стан сп’яніння однакова. Не знаючи порядку проходження огляду на стан сп’яніння водії, які нібито відмовилися пройти огляд, досить часто притягаються до відповідальності за ст. 130 КпАП та позбавляються водійських прав і, як наслідок, прирівнюються до водіїв, яких суд позбавив водійських прав за керування у стані алкогольного сп’яніння.

Правила дорожнього руху передбачають, що водій повинен на вимогу працівника міліції пройти у встановленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп’яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Якщо поліцейський підозрює, що водій здійснює керування автомобілем у нетверезому стані, перш за все він повинен розпочати складати протокол про адміністративне правопорушення та запропонувати водію пройти огляд на вміст алкоголю в крові з використанням спеціальних технічних засобів та у присутності двох свідків.

Законодавством встановлено чіткий перелік технічних засобів, які можуть використовуватися співробітниками поліції для проведення огляду водіїв на стан сп’яніння:

• газоаналізатор “AlcoQuant 6020”;
• газоаналізатор “Alcotest 6510”;
• газоаналізатор “Alcotest 6810”;
• газоаналізатор “Alcotest 7410 Plus com”;
• прилад спеціалізований визначення концентрації парів етанолу в повітрі, що видихається, “Алконт 01”.

Чинне законодавство дозволяє водіям керувати транспортними засобами, якщо у їх крові вміст алкоголю не перевищує 0,2 проміле.

Результат проведеного з допомогою згаданих вище технічних засобів огляду водія обов’язково повинен вноситися у протокол про адміністративне правопорушення. Буває так, що показники технічних засобів після проведення огляду водія показують нормальний вміст алкоголю (0,2 проміле і менше) і тоді поліцейський починає вимагати пройти огляд у медичному закладі.

Читайте: Позбавлення водійських прав в суді

Проте законодавством працівник міліції не наділений повноваженнями вимагати від водія пройти огляд у медичному закладі, якщо було проведено огляд з допомогою технічних засобів. Проте сам водій, у випадку незгоди з показниками технічних засобів має право вимагати від поліцейського провести огляд у медичному закладі. В такому випадку поліцейський зобов’язаний безкоштовно доставити водія до закладу охорони здоров’я, в якому можна провести огляд водія на стан сп’яніння.

Тобто, якщо поліцейський провів огляд водія на стан сп’яніння за допомогою технічних засобів, за результатами якого вміст алкоголю у крові водія в нормі (0,2 проміле і менше) і після цього вимагає від водія пройти огляд у медичному закладі, тоді водій має право відмовитися від проходження такого огляду і вимагати від інспектора зазначити у протоколі про адмінправопорушення результати огляду, проведеного за допомогою технічних засобів. В такому випадку водія не можна притягнути до відповідальності ні за керування автомобілем у стані сп’яніння, ні за відмову від проходження огляду на стан сп’яніння.

Якщо ж водій відмовляється від проведення огляду за допомогою технічних засобів, поліцейський має право вимагати пройти огляд у медичному закладі. В такому випадку відмова водія від проходження огляду у мед закладі матиме наслідком чималий штраф та позбавлення прав на рік.

Водій також має право самостійно пройти огляд на стан сп’яніння у медичному закладі. Якщо результат проведеного поліцейським огляду водія на стан сп’яніння показуватиме вміст у крові водія алкоголю більше норми (більше 0,2 проміле), протягом двох годин з моменту складання адмінпротоколу водій може пройти огляд у найближчому закладі охорони здоров’я. Якщо результати такого огляду покажуть, що у крові водія вміст алкоголю у нормі (0,2 проміле і менше), водій звільняється від відповідальності за керування ТЗ у стані сп’яніння.

У даній категорії справ повноваження поліцейського полягають у необхідності виявити водія, який перебуває у стані сп’яніння, скласти протокол про адміністративне правопорушення, провести у встановленому порядку огляд водія на стан сп’яніння, вилучити у водія водійські права та замість них видати тимчасовий дозвіл на право керувати транспортними засобами, строк дії якого 3 місяці та відсторонити водія від подальшого керування автомобілем. Далі Нацполіція передає матеріали адмінсправи в суд. Саме суд розглядатиме справу та вирішуватиме винний чи ні водій.

Як показує практика, у більшості випадків у суді непідготовлених водіїв чекало або позбавлення водійських прав на рік чи два, або чималий штраф. Після внесених змін в адмінкодекс щодо відповідальності за нетверезе водіння, водіїв і позбавлятимуть прав, і накладатимуть чималий штраф. Крім того непідготовленість ускладнює й повернення водійських прав у суді апеляційної інстанції.

Однак часто, через допущені поліцейським при оформленні адмінпротоколу помилки, вдається звільнити водія від будь якої відповідальності.

Отже, що варто пам’ятати:

  1. Спочатку повинен проводитися огляд водія на стан сп’яніння інспектором ДАІ за допомогою спеціального технічного засобу і обов’язково у присутності двох свідків.
  2. Якщо показники технічного засобу показують норму (0,2 проміле і менше) поліцейський зобов’язаний зазначити ці показники у протоколі про адміністративне правопорушення і не має права вимагати проведення ще одного огляду водія у медичному закладі. Водій має право відмовитися від проведення додаткового огляду у медичному закладі, а притягнення його до відповідальності за таку відмову є протиправним.
  3. Якщо водій не погоджується із результатами огляду, проведеного за допомогою технічних засобів, він має право вимагати проведення огляду у медичному закладі. Інспектор ДАІ зобов’язаний доставити водія для такого огляду у заклад охорони здоров’я безкоштовно.
  4. Водій має право протягом двох годин після складання адмінпротоколу самостійно пройти огляд у медичному закладі, результати якого можуть бути використані на користь водія.
  5. Необхідно добре підготуватися до судового засідання. Отримати прийнятний результат простіше у суді першої інстанції, ніж в апеляції. Варто скористатися професійною правовою допомогою, однак це не означає, що самі Ви не зможете справитися.

Нагадаємо, що АвтоЮрист раніше писав про протокол про адміністративне правопорушення, а також про позбавлення права керувати транспортними засобами.

Коли Вас позбавляють водійських прав, можете спробувати повернути їх самостійно. Якщо ж Ви сумніваєтеся у своїх силах, ми повернемо водійські права. Просто подзвоніть нам (067) 157-24-14, (093) 602-83-47, (099) 538-60-47 або скористайтеся можливістю замовити дзвінок і ми самі Вам перетелефонуємо.