Як зареєструвати автомобіль

25
Кві
2012

Придбали автомобіль? Тепер залишилося зареєструвати його і щасливо їздити. Але виникло питання, як правильно поставити на облік автомобіль. Давайте розбиратися.

Державна реєстрація автомобіля проводиться згідно з Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. №1388 (далі – Порядок).

Згідно Порядку, державна реєстрація ТЗ проводиться підрозділами ДАІ за місцем знаходженням юридичної особи, власника ТЗ, та місцем проживанням фізичних осіб, власників ТЗ. У випадку, коли власниками ТЗ є декілька осіб, його реєстрація проводиться за письмовою заявою співвласників за одним із них. ТЗ, які є власністю фізичних осіб-підприємців реєструються за ними як за фізичними особами.

На власника автомобіля покладається обов’язок зареєструвати свій ТЗ протягом 10 діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Проте, якщо об’єктивно Ви не взмозі виконати цей обов’язок вчасно, за умови документального підтвердження цих причин, строк державної реєстрації автомобіля продовжується. Такими поважними причинами можуть бути хвороба, відрядження, інші поважні причини.

Для проведення реєстрації ТЗ, Вам необхідно звернутися в орган ДАІ та подати особисто відповідну заяву, а також документи, що посвідчують Вашу особу, підтверджують правомірність придбання ТЗ, його отримання, ввезення чи митного оформлення, а також документи, що підтверджують відповідність конструкції ТЗ встановленим вимогам безпеки дорожнього руху.

Документами, що підтверджують правомірність придбання ТЗ, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою:
· довідка-рахунок, видана суб’єктом господарювання, діяльність якого пов’язана з реалізацією ТЗ та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
· договори та угоди, укладені на товарних біржах на зареєстрованих у ДАІ бланках, інші засвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортні засоби;
· копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками ТЗ, марки, моделі, року випуску таких засобів, а
· також ідентифікаційних номерів їх складових частин;
· довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;
· акт приймання-передачі ТЗ, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції ТЗ щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого ТЗ та конкретного одержувача;
· вантажна митна декларація на паперовому носії або електронна вантажна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в підрозділах ДАІ ТЗ чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
· договір фінансового лізингу.

Крім зазначених документів, для реєстрації автомобіля, який перебував в експлуатації і знятий з обліку в ДАІ додатково подається свідоцтво про реєстрацію ТЗ (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до технічного паспорта на пластиковій основі, з відміткою ДАІ про зняття ТЗ з обліку.

Зверніть увагу, перед відчуженням, передачею ТЗ повинні бути зняті з обліку ДАІ. Переобладнання (крім переобладнання для роботи на газових паливах), відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у ДАІ, не допускається.

Для проведення державна реєстрація ТЗ, його власнику необхідно сплатити, передбачені законодавством податки і збори (обов’язкові платежі), а також внести в установленому порядку платежі за проведення огляду ТЗ, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

У випадку, якщо автомобіль реєструється в Україні вперше, доведеться сплатити збір за першу реєстрацію, який визначається згідно розділу XII Податкового кодексу. Крім цього обов’язково необхідно сплатити (незалежно в котре реєструється автомобіль) збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, що, у відповідності із Законом «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» становить 3% вартості автомобіля. Інші платежі регулюються Постановою Кабінету МіністрівУкраїни №95 вiд 04.06.2007 р. «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ».

У разі коли власники ТЗ мають заборгованість із сплати штрафу за порушення правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху, їм може бути відмовлено в проведенні державної реєстрації (перереєстрації), знятті з обліку автомобіля.

На зареєстровані у ДАІ ТЗ видаються свідоцтва про реєстрацію, а також номерні знаки, що відповідають державному стандарту України.