Запис відеореєстратора як доказ: дозволено чи заборонено?

23
Кві
2012

20 жовтня 2011 року Конституційний Суд України прийняв рішення у справі за конституційним поданням Служби безпеки України щодо офіційного тлумачення положення частини третьої статті 62 Конституції України, а саме: обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом.


Дослідивши матеріали справи Конституційний Суд України встановив, що в аспекті конституційного подання щодо суб’єктів одержання доказів у кримінальній справі в результаті здійснення оперативно-розшукової діяльності положення першого речення частини третьої статті 62 Конституції України, відповідно до якого обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, слід розуміти так, що обвинувачення у вчиненні злочину не може ґрунтуватися на фактичних даних, одержаних в результаті оперативно-розшукової діяльності уповноваженою на те особою без дотримання конституційних положень або з порушенням порядку, встановленого законом, а також одержаних шляхом вчинення цілеспрямованих дій щодо їх збирання і фіксації із застосуванням заходів, передбачених Законом України „Про оперативно-розшукову діяльність”, особою, не уповноваженою на здійснення такої діяльності.

Після прийняття вищевказаного рішення багато водіїв зіткнулися з позицією інспекторів ДПС, котра ґрунтується на цьому рішенні КС України і полягає в тому, що водії не мають права знімати на засоби відеозйомки представників міліції.

Звертаємо увагу, що у рішенні КС України йдеться про обвинувачення у вчиненні злочину, а не правопорушення.

У свою чергу вважаю, що водії мають право використовувати засоби відеозйомки для фіксації спілкування з інспектором ДПС.

Так, згідно частини 4 статті 55 Конституції України кожен має право будь якими незабороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

У листі Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності від 01.06.2011 р. N 04-19/12-1092 щодо можливості застосування громадянами засобів аудіо-, фото-, відеофіксації під час спілкування з працівниками ДАІ також здійснюється посилання на статтю Конституції України.

Також така позиція викладена в листі МВС ДАІ №К-4836 від 25.11.2009р., в якому вказується, що під час оформлення адміністративних матеріалів між працівником ДАІ та водієм, що порушив Правила дорожнього руху мають місце відносини, які тягнуть за собою правові наслідки. З метою недопущення порушення своїх конституційних прав, а також для подальшого здійснення їх захисту водії транспортних засобів можуть використовувати засоби фото-, відео-, аудіозапису для фіксування процесу оформлення адміністративних матеріалів працівниками ДАІ.

Для фізичних осіб, а водії такими є, діє принцип «дозволено усе, що прямо не заборонено законом».

На сьогодні чинне законодавство України не містить заборони щодо аудіо-, фото-, відеофіксації водіями дій працівників ДАІ під час несення ними служби або оформлення адміністративних матеріалів.

Проте, незважаючи на аргументацію своїх дій згідно вимог вищенаведеного законодавства водій може почути від інспектора ДПС посилання на статтю 307 Цивільного кодексу України, в якій йдеться про заборону на зйомку фізичної особи без її згоди.

Під час несення служби інспектор ДПС є державним службовцем, суб’єктом владних повноважень і діє не від свого імені, а від імені державного органу. Тому згадана стаття ЦК не може поширюватися на дії інспектора ДПС при виконанні останнім службових обов’язків.

Враховуючи вищенаведене приходимо до висновку, що водії для захисту своїх прав і свобод мають право здійснювати відео фіксацію процесу спілкування з інспектором ДПС, а також процесу оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення.