Позбавлення водійських прав та їх повернення до і після позбавлення

5
Бер
2018

Таку санкцію як позбавлення водійських прав може застосувати виключно суд. У випадку вчинення водієм правопорушення, за яке передбачена відповідальність у виді позбавлення права керувати транспортними засобами на певний строк, патрульні поліцейські складають протокол про адміністративне правопорушення, тимчасово вилучають у водія водійське посвідчення, а на заміну такому видають тимчасовий дозвіл на право керування транспортними засобами.

Після складання адмінматеріалів про притягнення водія до відповідальності, поліцейські передають їх до суду або за місцем вчинення правопорушення (найчастіше), або за місцем реєстрації водія, якого притягають до адміністративної відповідальності.

Суд першої інстанції повинен розглянути справу про адміністративне правопорушення, за яке передбачено позбавлення водійських прав, протягом трьох місяців з дня вчинення правопорушення. Рішення цього суду не є остаточним. Його можна оскаржити протягом десяти днів з дня винесення до відповідного апеляційного суду. А от рішення апеляційного суду в таких справах уже буде остаточним і оскарженню не підлягатиме.

Кодекс про адміністративні правопорушення передбачає, що позбавлення водійських прав може бути застосовано за такі порушення:

1) Керування транспортним засобом у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння; відмова від проходження огляду на стан сп’яніння у встановленому законом порядку; передача керування транспортним засобом водію, який перебуває у стані сп’яніння (ст. 130 КУпАП) – позбавлення водійських прав на рік, три роки або на десять років;
2) Порушення ПДР, які спричинили пошкодження транспортних засобів, іншого майна – ДТП (ст. 124 КУпАП) – позбавлення прав на строк від шести місяців до одного року;
3) Порушення правил руху через залізничний переїзд (ст. 123 КУпАП) – позбавлення водійських прав строком від шести місяців до трьох років;
4) Невиконання вимоги поліцейського про зупинку транспортного засобу (ст. 122-2 КУпАП) – позбавлення права керувати транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців;
5) Створення аварійної обстановки на дорозі (ст. 122 КУпАП) – позбавлення прав строком від шести до дванадцяти місяців.

У Верховній Раді уже зареєстровані законопроекти, які передбачають позбавлення водійських прав й за інші правопорушення, наприклад, за залишення місця ДТП.

Якщо рішення суду про позбавлення водійських прав набирає сили, повернути водійські права достроково уже неможна. Тобто, потрібно прикладати максимум зусиль в суді першої інстанції, подавати апеляційну скаргу. В ідеалі готуватися до повернення водійських прав потрібно з наступного дня після того як посвідчення вилучили поліцейські. Наприклад, адвокат зможе вчасно зібрати необхідні докази по справі, скласти необхідні документи в суд.

Тел .: 067 157-24-14 (також WhatsApp, Viber, Telegram), 066 043-67-65, 093 723-48-92

Важливо! Відлік строку позбавлення водійських прав починається з моменту фактичного позбавлення водія права керувати транспортними засобами. Коли у водія вилучили водійське посвідчення на місці вчинення правопорушення, йому видають тимчасовий талон, який дозволяє керувати авто. Тобто, водія не позбавили права керувати транспортними засобами. Позбавлення права керувати авто фактично відбувається з моменту набрання рішенням суду про позбавлення прав сили.

Однак є випадки, коли водії якимось чином не віддають посвідчення водія поліцейському при оформленні протоколу про адміністративне правопорушення. Важливим є те, що відлік строку, на який водія позбавлено права керувати починається з моменту здачі посвідчення водія після набрання відповідного рішення суду сили. Тобто, оскільки водій посвідчення не здав, строк позбавлення прав не йде. Однак водій вважається таким, що позбавлений водійських прав за рішенням суду і керувати авто не має права. Якщо його після цього зупинить поліцейський, водій буде додатково притягнений до відповідальності за керування транспортним засобом, будучи позбавленим такого права. Водійське посвідчення буде вилучене і водій буде усунутий від керування транспортним засобом (у певних випадках автомобіль може бути евакуйовано).

Тепер розглянемо механізм повернення водійських прав, який у кінці 2017 року був дещо змінений.

Так, раніше після позбавлення водійських прав, по закінченню строку, водій звертався у сервісний центр МВС за місцем своєї реєстрації, проходив медичний огляд, складав теоретичні і практичні іспити й отримував своє ж посвідчення водія, яке було вилучене.

Однак тепер, повернення вилучених водійських прав не здійснюється. Вилучене посвідчення водія знищується. Для того щоб отримати право керувати транспортними засобами, водію, якого позбавили водійських прав, потрібно отримати нове посвідчення водія, яке видається після проходження медичного огляду, підготовки відповідно до планів і програм та після складення теоретичного і практичного іспитів у сервісному центрі МВС.

Варто звернути увагу, що отримане нове водійське посвідчення вважається таким, що видане вперше, а тому строк його дії – два роки. Для такого водія будуть актуальні усі обмеження, які передбачені ПДР для водіїв-новачків, у т.ч. заборона рухатися зі швидкістю більше 70 км/год. Тільки після того, якщо водій протягом цих двох років не вчинить більше двох порушень ПДР, строк дії посвідчення буде подовжено.

Як бачимо, позбавлення водійських прав не надто приємна подія. А повернення права керування транспортними засобами після позбавлення такого права судом є тривалим і складним. Крім цього, після повернення водійських прав до водія застосовується ще й випробувальний термін, з відповідними обмеженнями.

Як уникнути цього? Не вчиняти порушення ПДР, за які передбачена відповідальність у виді позбавлення водійських прав або активно, кваліфіковано відстоювати свої права в суді.

Раніше АвтоЮрист розповідав, що може адвокат у справах про позбавлення водійських прав.

Адвокат по ДТП
Стягнення шкоди
Повернення водійських прав

Консультація адвоката, виїзд адвоката на місце ДТП, підготовка документів в поліцію, в суд, захист у кримінальному провадженні, участь у слідчих діях, справи про позбавлення водійських прав, стягнення шкоди, завданої при ДТП, оскарження штрафів за порушення ПДР та ін.

Телефонуйте 067 157-24-14, 099 538-60-47 або 093 602-83-47