Огляд транспортного засобу – «відкрийте багажник»

7
Вер
2017

Часто водій, після зупинки його патрульним поліцейським може почути прохання, а то й вимогу правоохоронця відкрити багажник для огляду. На скільки це законно та чи повен водій виконувати таку вимогу поліцейського.

Поняття огляду передбачає лише візуальне споглядання, без тактильного контакту з приміщенням, предметом тощо. Фактично, під час огляду поліцейський не має права самостійне перекладати, піднімати будь які предмети, відкривати транспортні засоби тощо.

Для початку звернемося до Основного Закону України. Стаття 30 Конституції України передбачає можливість проникнення до житла та іншого володіння особи, з метою проведення огляду чи обшуку лише за вмотивованим рішенням суду. Разом з тим, у випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи для проведення в них огляду і обшуку.

Отже, перший висновок, для проведення огляду, потрібна достатня та вмотивована підстава. За Конституцією, такою підставою є рішення суду. Винятком може бути лише необхідність термінового рятування життя людини чи її майна, або переслідування особи, яка підозрюється у вчиненні злочину.

Фактично, крім Конституції, огляд передбачений ще Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП) та Кримінальним процесуальним кодексом (КПК). Закон України «Про національну поліцію» передбачає ще проведення поліцейським поверхневої перевірки.

Поверхневу перевірку транспортного засобу поліцейський може здійснювати у трьох, передбачених Законом, випадках: 1) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб; 2) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб; 3) якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

Закон про національну поліцію чітко передбачає, що поверхнева перевірка транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду транспортного засобу або візуального огляду салону та багажника транспортного засобу. Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону. Однак, як бачимо, нічого не сказано про можливість поліцейським самостійно вчиняти такі дії.

У цьому місці буде доречним згадати, що частина друга статті 19 Конституції України передбачає обов’язок поліцейського діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто, правоохоронець може вчиняти тільки ті дії, які йому прямо дозволені.

Кодекс про адміністративні правопорушення передбачає, що огляд транспортних засобів здійснюється, як правило, у присутності особи, у власності (володінні) якої вони є. У невідкладних випадках зазначені речі, предмети може бути піддано оглядові з участю двох понятих під час відсутності власника (володільця).

Обов’язковою умовою проведення огляду є складання протоколу такого огляду або про це повинна робитися відмітка у протоколі про адміністративне правопорушення або в протоколі про адміністративне затримання.

Тепер до кримінального процесуального закону, хоч варто розуміти, що якщо уже відбуваються слідчі дії по КПК, то справа може бути серйозною і захищатися потрібно не за допомогою заміток, знайдених в Google, а з допомогою кваліфікованого адвоката.

КПК, як і Основний Закон Держави забороняє проникнення до транспортного засобу з метою проведення огляду без відповідного рішення слідчого судді, судді. Огляд, згідно КПК, це слідча дія, завданням якої є отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. І знову проведення огляду обов’язково протоколюється.

Отже, фактично проведення огляду транспортного засобу можливе лише за вмотивованим рішенням суду і при цьому така дія повинна бути ще й запротокольована.

Раніше АвтоЮрист повідомляв , що у Верховній Раді зареєстрований законопроект, який передбачає довічне позбавлення водійських прав.

Адвокат по ДТП
Повернення водійських прав
Стягнення шкоди

Консультація адвоката, справи про позбавлення водійських прав, стягнення шкоди, завданої в результаті ДТП, оскарження штрафів за порушення ПДР, а також юридичний супровід господарської діяльності, врегулювання договірних, трудових відносин, ведення судових спорів, захист у кримінальних справах, супровід угод та ін.

Телефонуйте 067 157-24-14, 099 538-60-47 або 093 602-83-47